Büyükannelerin Sırrıyla Evde Tereyağı Yapımı Tarifi

Evde tereyağı yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Sizde dışarıdan hazır alma taraftarı değilseniz ama nasıl yaparım diyorsanız işte size evde tereyağı yapmanıza yardımcı olacak bir tarif....

Büyükannelerin Sırrıyla Evde Tereyağı Yapımı Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 16 Aralık 2020 21:50

Tereyağını marketlerden, bakkaldan almak yerine evde yaparsanız hem sizin hem de çocuklarınızın sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Evde yapılmış olan yoğurtların kaymaklarını kesinlikle atmayın ve bir kâse içerisine koyup buzdolabında saklayın. Kaymakları zaman içinde biriktirerek kendinize sağlıklı ve bir o kadarda lezzetli tereyağı yapabilirsiniz.

Öncelikle tereyağı yapmak için doğal ev kaymağına ihtiyacınız vardır ve bu kaymağın kesinlikle hazır yoğurttan edinilmemesi gerekli. Yapılacak olan yoğurdun miktarı, kaymak miktarına göre değişmekte olup kesin bir miktar verilememektedir. Elinizde bulunan kaymağı bir kâse içerisine aktarın. Bu işlem sonunda buzluğunuza poşetlemiş olduğunuz suları koyun. Yapım aşamasında çok fazla buz lazım olacaktır.

Kaymağı aktarmış olduğunuz kâsenin içine bir miktar su ilave edin. Suyu azar azar ekleyerek bir yandan da kaymağı karıştırın. Amaç, kaymağın yapışkan bir kıvama gelmesi, kendini tutmasını sağlamaktır. Suyun biraz sıcak olması yeterli gelecektir, çok sıcak veya ılık olmasından kaçının. Eğer böyle bir işlem yaparsanız kaymak topaklanacak, tereyağınız istendiği gibi olmayacaktır. Kaymağı mikser ile 15 dakika çırpın, daha fazlası zarar verebilir. Çırpma sonunda zaten kaymak kremaya benzer olacaktır.

Kâsenin içine miktar soğuk su eklenecek, ölçü ile koymanıza hiç gerek yok. Bir miktar su koyduktan sonra mikser yardımı ile iki dakika kadar çırpma işlemi yapın, ardından 1 bardak buz gibi soğuk su ekleyip iki dakika daha çırpmaya devam edin. Bu işlemi toplam üç kere tekrarlayın. Son tekrarda bittiğinde, kâsenin içinde oluşmaya çalışan tereyağını bir kaşık yardımıyla boş bir kâseye aktarınız.

Kâsenin içine yine miktarı önemli olmaksızın soğuk suyu katın ve kaşık ile tereyağını hafifçe ezin. Buradaki amaç tereyağının içinde bulunan fazla yağı çıkarmak ve arındırmaktır. Suyunuzu birkaç kez değiştirmeniz gerekebilir. Suyu değiştirip hafif hafif ezmeye devam edin. En son ne zaman ki suyun berraklığı değişmiyor, işte o zaman bu işleminde sonuna gelmiş bulunacaksınız. Eklediğiniz suların mutlaka ama mutlaka soğuk olmasına özen gösterin. Yoksa tereyağından çok daha farklı bir şey elde edeceksiniz. Suyun berraklığının değişmediği zaman tereyağının kâseden çıkarın ve elinizle sıkmaya başlayın. Sıkarken yuvarlayıp hafif güç uygularsanız işiniz çok daha kolaylaşacaktır. Damak zevkine bağlı olarak tereyağına bir miktar tuz eklemenizde sakınca yoktur.

Bütün bu uğraşın sonunda artık tereyağını buzdolabına kaldırıp 24 saat kadar bekletmeniz yeterli olacaktır. 24 saat sonunda eğer çok fazla tereyağı elde etmişseniz bir buzdolabı poşetine koyup bir süre saklayabilirsiniz.

Bu Siteden ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz