• BIST 93.616
  • Altın 208,990
  • Dolar 5,3413
  • Euro 6,0898
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 16 °C

Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisinde ‘Çocuk Hakları’ Tartışıldı

Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisinde ‘Çocuk Hakları’ Tartışıldı
Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisince "Çocukların Kararlara Katılım Hakkı Yönetimlerde Çocuk Katılımı" konulu seminer düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisince "Çocukların Kararlara Katılım Hakkı Yönetimlerde Çocuk Katılımı" konulu seminer düzenlendi.

Seminere Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Nazlı Ergül, Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Adnan Şeker, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hakları Daire Başkanlığı Çocuk Hakları Tanıtımı ve Bilinçlendirme Birim Yöneticisi Mustafa Bilir, Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci İşleri Dairesi Başkanı Yasin Vural, Kamu Denetçiliği Kurumu Çocuk Ombudsmanı Celile Özlem Tunçak ile çocuk meclisinin üyeleri katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisinin 22'inci Dönem Başkanı Ayşe Dila Karakaya, slayt gösterisi eşliğinde yaptığı açılış konuşmasında, çocuk meclisinin faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Burada alınan kararların Büyükşehir Belediyesi Meclisine önerildiğini hatırlatan Karakaya, çocuk haklarında bazı görüşlerin karara bağlanmasında yardımcı olduklarını söyledi.

Kendi binası olan tek çocuk meclisi

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Adnan Şeker de Türkiye'de kendisine ait binası olan ve önünde otobüsü bekleyen tek çocuk meclisinin, Ankara Büyükşehir Belediyesinde olduğunu ifade etti. Mustafa Bilir ise Bakanlığının çalışmaları konusunda bilgi verip, çocukların sevgi ve saygı içerisinde büyümesinin, görüşlerini rahatça açıklamasının çok önemli olduğunu anlattı. Bilir, "Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisinin 1995'ten beri faaliyet göstermesi ve bu kadar köklü bir yapısının bulunması beni şaşırttı" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci İşleri Dairesi Başkanı Yasin Vural da çocukları "Toplumun geleceğini belirleyen insan kaynağı" olarak tanımlamasının ardından, çocukların aile içerisinde, eğitim kurumlarında ve sosyal yaşamda sözüne ve görüşlerine değer verilmesi gerektiğini vurguladı.

Kamu Denetçiliği Kurumu Çocuk Ombudsmanı Celile Özlem Tunçak, Omdudsmanlık kurumunun Osmanlı'da gelişen bir kurum olduğuna dikkat çekerek, bu kurumun kamu ile vatandaş arasındaki sorunların giderilmesine yönelik çalışmalar yürüttüğünü kaydetti.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Nazlı Ergül, Çocuk Ombudsmanı Celile Özlem Tunçak'a, Adnan Şeker de diğer katılımcılar Mustafa Bilir ve Yasin Vural'a günün anısına birer plaket takdim etti.

Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisinde ‘Çocuk Hakları’ Tartışıldı

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim