• BIST 95.953
  • Altın 238,893
  • Dolar 5,8391
  • Euro 6,5739
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 1 °C
  • İzmir 13 °C

Büyükşehir'den İzmirlilere Bayram Hediyesi

Büyükşehir'den İzmirlilere Bayram Hediyesi
İzmir Büyükşehir Belediyesi, metro sistemindeki araç sayısını 182'ye çıkaracak 95 yeni aracın ilk 10'unu İzmir'e getirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, metro sistemindeki araç sayısını 182'ye çıkaracak 95 yeni aracın ilk 10'unu İzmir'e getirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Metro'nun araç sayısını 182'ye çıkaracak 95 yeni aracının ilk 10'unu İzmir'e getirdi. İmalatına Mart 2015'te Çin'de başlanan ve 17 ay gibi kısa bir sürede tamamlanıp İzmir'e gelen araçlar, cuma günü Alsancak Gümrük'teki yerini aldı. Gümrükleme işleminin ardından gece gemiden indirilen setler, sabah saatlerinde İzmir Metro'nun Halkapınar'daki depo sahası içerisinde bulunan raylara vinçler yardımıyla indirildi.

"11 ayrı testten geçecek"

Gelen araçlar, Çin CRRC Tanghsan firması yetkilileri tarafından birleştirilip beş vagonlu set haline getirilecek, ardından statik ve dinamik kontrollerden geçecek. Son olarak geçici kabulleri yapılıp 11 ayrı testten geçecek. Testler sonrasında trenler, saat 22.30'dan sonra yolcusuz olarak yapılacak bin kilometrelik test sürüşü sürecinin de tamamlanmasıyla birlikte İzmirlilerin hizmetine sunulacak. Diğer yandan, bu ay içerisinde beş araçlık bir tren seti daha İzmir'de olacak. 240 milyon TL değerindeki tüm filo, Mart 2017'de tamamlanacak. Böylelikle İzmir Metro'nun araç sayısı 182'ye yükselecek. İzmir Metro'nun beş deneyimli sürücüsü daha önce Çin'de üretici fabrikada yeni trenlerle ilgili sürüş eğitimi almış ve "eğitici" formasyonu kazanmıştı. Test çalışmaları süresince, aynı zamanda diğer sürücülerin de eğitimleri verilmiş olacak.

Metal ve ahşap uyumu

İzmir'in yeni metro araçlarının tasarımında, binlerce yıllık tarihinde farklı kültür ve gelenekleri kucaklayan İzmir'in denizi ve hayat dolu sokaklarından esinlenildi. Metal ile ahşap görünüm, bu tasarımda uyumlu bir şekilde kullanıldı. Yolcuların dokunacağı ögeler için sıcak renkler ve malzemeler öne çıkarıldı. Özel malzemeden tasarlanan ahşap desenli tavan, duvarlara da monte edildi. Renk ve malzemede denizcilik atmosferinden ilham alındı.

Üç yeni teknoloji

İzmir Metro'nun yeni araçları, ülkemizde ilk kez uygulanacak özellikleriyle de ön plana çıkıyor. Yeni setlerde her kapıda, yolcu giriş sayısını hesaplayan özel sistemler olacak. Yolcu Sayım Sistemi (YSS) sayesinde Trafik Kontrol Merkezi vagonların doluluk oranlarını görebilecek. Yeni setlerdeki bir diğer yeniliğe ise "Işık Perdesi" adı veriliyor. Bu perde, kapıların kapanmasından hemen önce devreye girip arada kalan bir cisim olup olmadığını görüyor ve gelen verilere göre kapıyı komuta ediyor. Sistem, sadece ülkemizde değil, Otomatik Kapı Sistemleri (IFE) tarafından dünyada ilk kez uygulanacak bir yapı olması açısından da önem taşıyor. Bir başka yenilik, kapı pencere camları içinde yer alan ışık şeritleri. Şeritler, yolcular tarafından içeriden veya dışarıdan kolaylıkla görülebiliyor ve yolcuyu, kapının kullanım dışı olup olmadığı konusunda uyarıyor. Böylece kapılarda gereksiz zaman kayıpları önleniyor.

Araçlar, 117 metre uzunluğunda ve 2,65 metre genişliğinde olacak. Yüksekliği 3.76 metre olan araçların yolcu kapasitesi bin 307 kişi. Oturan yolcu sayısı 210, ayakta yolcu sayısı ise bin 97 olacak.

Büyükşehir'den İzmirlilere Bayram Hediyesi

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim