C vitamini deposu Greyfurt faydalı ancak bu durumdaki kişiler asla greyfurt yememeli!..

C vitaminini içeriğinde en çok barındıran meyvelerden olan greyfurt, potasyum yönünden çok zengin, lifli yapısı bakımından da damar ve kalp hastalıklarını önleme konusunda çok etkili bir meyvedir.

C vitamini deposu  Greyfurt faydalı ancak bu durumdaki kişiler asla greyfurt yememeli!..
Yayınlanma Tarihi : 09 Ocak 2021 11:57

Bu bakımdan greyfurtun faydaları saymakla bitmez. Normal bir bireyin rahatlıkla tüketmesi gereken ve  kış aylarında özellikle çok fazla yetişen bu meyvenin hamilelik döneminde tüketimi ne kadar oranda olmalı ve varsa zararları hakkında bilgi sahibi olmak anne ve bebek için önemli bir konudur. Bilindiği gibi hamileyken yaz kış ya da mevsimi olsun olmasın her şeye aşermek çok doğal bir durumdur. Öyle ki; hamile olmadan önce hiç sevmediğiniz yiyecek ve içeceklere bile hamilelikte canınızın çekmesi ve aşermeniz mümkündür. 

GEBEYKEN GREYFURTUN ETKİLERİ


Hamilelik döneminde annenin ve bebeğin bir çok sıvıya ve vitamine ihtiyacı vardır. C vitamini özellikle gebelikte anne ve bebek için gereklidir.

Dolasıyla greyfurtu gebe iken yemek sakıncalı değildir. İçgüdüsel olarak anne gebelik döneminde canının istediği bir şey acaba bebek için sakıncalı mı ya da her aşerdiğim şey yenilir mi veya her zaman yenir mi gibi soruları kendine sormadan edemez.

Aslına bakarsınız greyfurt ve greyfurt suyu soğuk algınlığı, hazımsızlık, kanser ve safra taşı düşürme gibi birçok faydaları vardır. Bu açıdan faydalı mı yoksa zararlı mı diye düşünmek saçma gelebilir.


Ancak hamile olunca yediğimize ve içtiğimize çok dikkat etmek gerekiyor. Mesela bu dönemde anne adayı bir hap kullanıyorsanız greyfurt suyu yada greyfurt çok zararlıdır. O yüzden doktorunuzla iletişim halinde olup onun kontrolünde neyi ne kadar yiyeceğimize karar vermeliyiz. 

İlgili Haberler