Çağımızın Hastalığı Ertelemekten Vazgeçmek İçin Yapılması Gerekenler

Birçok insan yapması gereken işi erteliyor ve son güne kadar bekliyor. Son gün geldiğinde veya iş için zaman daraldığında hem pişmanlık duygusu oluşacak hem de kaygılı olacaksınız.

Çağımızın Hastalığı Ertelemekten Vazgeçmek İçin Yapılması Gerekenler
Yayınlanma Tarihi : 25 Aralık 2020 08:30

Birçok insan yapması gereken işi erteliyor ve son güne kadar bekliyor. Bir işi yaparken ertelemeniz ya da boşa zaman geçirmeniz, sizin için tamamen zaman kaybıdır. Yapmanız gereken işinizi yapmayıp diğer durumlara zaman ayırmamalısınız. Son gün geldiğinde veya iş için zaman daraldığında hem pişmanlık duygusu oluşacak hem de kaygılı olacaksınız.

Ertelemeyi alışkanlık haline getirmemelisiniz. Bunun için uygulayabileceğiniz birçok yöntem var. Bu yöntemleri uygulayarak yapmanız gereken işi bir an önce yapıp bitirebilirsiniz. Böylece hem zamandan tasarruf yapacaksınız hem de daha verimli çalışacaksınız.

Güne Erken Başlayın

Zinde olmak, zamanı verimli kullanmak ve istekli olmak için sabah erken uyanmak oldukça etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda sabah erken uyanarak, işlerinizi ertelemekten de kaçınırsınız. Erken kalktığınızda daha fazla samanınız olur ve bunu daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda enerjik ve dinç olacağınızdan çalışma isteği de olacaktır. Sabah uyandığınızda direk yapacaklarınızı bir plana dökün ve planlı bir şekilde ilerleyin. Bolca zamanınız ve planınız olduktan sonra, işleri ertelemekten vazgeçeceksiniz.

Yapılacakları Küçük Parçaya Ayırın

Birçok insan, yapacağı işin zor olduğunu düşünerek o işi erteleyerek ve bir süre uzak durmak ister. Alında bu düşünceden kurtulmalısınız. Zihninizi bu düşünceden arındırarak daha verimli bir şekilde çalışabilir ve ertelemekten kurtulabilirsiniz. İşlerinizi parçalar haline getirin ve küçük işler olarak görün. Mesela bugün yazmanız gereken 10 metin var ya da incelemeniz gereken 15 dosya. Bunları tek tek ayırın ve hepsine ayrı odaklanın. Böylece hem sıkılmazsınız hem de erteleme duygusu oluşmaz.

Hedeflerinizi Aklınızdan Çıkarmayın

Yapmak istediklerinizi ve ilerideki hedeflerinizi bir düşünün. Bunlar için işinizi veya yapmanız gereken durumları ertelememeniz gerekmektedir. Siz işinizi her ertelediğinizde, hedeflerinizden uzaklaştığınızı unutmayın. Hedeflerinizin size ilham olması için onları daima düşünün ve göz önünde bulundurun. Bunlar hedefler dışında başka şeylerde olabilir. Sizi motive eden her neyse, onu daima düşünün ve göz önünde bulundurun. Böylece erteleme isteğinden uzaklaşarak, verimli bir şekilde çalışabileceksiniz.

Odaklanmanıza Engel Olan Durumları Engelleyin

İşinize odaklanmak için kendinizi tamamen uğraşınıza vermelisiniz. İşinizi yaparken odaklanmanız ve kendinizi kaptırmanız biraz zaman alabilir. Tam odaklandığınız sırada bu duruma engel olan durumlar olabilir. Sosyal medyadan gelen bildirimler, arkadaşlarınızda gelen mesajlar gibi birçok durum vardır. İşinize daha iyi odaklanmanız ve daha verimli çalışmanız için böyle durumları engellemeniz gerekiyor. Sizin odaklanmanızı zorlaştıran bu gibi durumlara engel olduğunuzda, kendinizi işe kaptırdığınızdan erteleme duygusu da oluşmayacaktır.

Çalışma Ortamınızı Size Göre Ayarlayın

Yapılan birçok araştırmada, çalışma ortamının verimliliğe etkisi gözlemlenmiştir. Daha verimli çalışmak için ortamınızı tamamen size göre ayarlayın. Masanızı, sandalyenizi, bilgisayarınızı, kalemlerinizi yani çalışma sırasında size gerekli olan şeyleri görmek istediğiniz yere koyun. Masanızın düzeni ve çalışma ortamınız sizin için oldukça önemlidir. Bu duruma dikkat ederek ertelemekten vazgeçebilirsiniz.