Çalışanlara kötü haber tam 4 ay ödeme yapılmayacak!

Çalışanlara kötü haber tam 4 ay ödeme yapılmayacak!

Çalışan anne adayları pandemi sürecinde kısa çalışma ödeneğinden faydandılar ya da ücretsiz izine ayrıldılar. Son 1 yıl içerisinde 90 gün prim ödeme koşulu...

2019 yılı Aralık ayından bu yana dünya alt üst olmuş durumda. Herkesi ve her iş kolunu etkileyen koronavirüs, yüzünden milyonlarca insan mağdur oldu ve olmaya da devam ediyor. 

Koronavirüs yüzünden yaşanan ekonomik sıkıntıları sıklıkla aktarmaya ve mağdurların sesini duyurmaya çalışıyoruz. Beklenmeyen ve bir anda dünyayı sarıp sarmalayan küresel salgın yüzünden milyonlarca insan mağduriyet yaşıyor. Hem ekonomik hem de sosyal anlamda sıkışıp kalan insanlar yeterince bunalmışken bir de ardı ardına çıkan bürokratik sorunlarla karşılaşınca ceplerine giren üç kuruşu da kaybetme korkusu yaşıyor.

İnsanların her geçen gün yeni bir sorunla karşılaştığı ve mağduriyetlerinin git gide büyüdüğü ülkemizde çalışan anne adaylarının mağduriyetinin giderilebilmesi için yasa değişikliği yapılması gerekiyor.  

Prim Gün Sayısı Mağdurları

Koronavirüsten mağdurlarından biri de çalışan anne adayları oldu. Çalışan anne adayları pandemi döneminde ya kısa çalışma ödeneği aldı ya da ücretsiz izne çıkarıldılar. Ancak 1 yıl içerisinde 90 gün boyunca prim ödeme koşulu var. Kısa çalışma ödeneği alan ve ücretsiz izine çıkarılan anne adayları bu süreyi tamamlayamadığı için ortaya ciddi bir mağduriyet doğuyor.

Çünkü bu destekler annelik izni başladığında kesiliyor ve prim koşulu da tamamlanamayınca 4 ay boyunca herhangi bir ücret alamıyorlar. Doğum yapan annelerin doğum parası alabilmesi için 120 gün prim yatırma koşulu bulunuyor bu dönemde bu koşul da sağlanamayınca alınacak olan 232 lira ücret de alınamıyor.

Sosyal güvenlik mevzuatına göre; 4/a (SSK) ve 4/b (BAĞ-KUR) statüsünde çalışan kadınların gebeliklerinin başladığı tarihten itibaren doğumdan sonraki ilk sekiz haftalık (çoğul gebelikte 10 haftalık) döneme kadar olan zaman annelik hali olarak kabul ediliyor ve annelik sigortası kapsamında geçici iş göremezlik ve emzirme ödeneği alıyor.

Bu ödenekten; 4/a statüsünde çalışanlar, köy ve mahalle muhtarları, ticari kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefleri, gelir vergisinden muaf olup esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olanlar ile tarımsal faaliyette bulunan tüm kadınlar faydalanabiliyor.