Çalışanlara müjde değerinde haber! Emeklilik kararı sevindirdi: artık beklemeye gerek kalmadı!

Çalışanlara müjde değerinde haber! Emeklilik kararı sevindirdi: artık beklemeye gerek kalmadı!

Çalışanlar için müjde gibi haber! Yeni bir karar alındı, artık uzun süre beklemeye gerek kalmayacak! Emsal karar çıkınca uygulamaya kondu. Çalışanların yüzünü güldürecek karar yargıtaydan çıktı...

Çalışanların yüzünü güldürecek karar yargıtaydan çıktı. Artık beklemeye gerek kalmadan paranızı alabileceksiniz. 

Çalışan vatandaşların hem emeklilik hem de kıdem tazminatı hakkında yeteri kadar bilgiye sahip değil. Sigortalılık ile birlikte 15 sene ve 3600 gün primi dolduğu zaman emeklilik için verilen kıdem tazminatı sonrasında tekrar çalışılıp çalışılamayacağı sorusu yargıtaya taşındı.  Yargıtay'a taşınan konunun sonucunda alınan karar ise çalışanın tarafında oldu. Alınan kararda kıdem tazminatının alınmasının ardından çalışmak için belli bir süre beklemek gerekmiyor.

Emsal karar çıktı

Kararın ortaya çıkmasına emsal olan olaya göre bir çalışan on beş yıldır çalıştığı yerden iş yeri uygulaması nedeniyle işinden çıkarıldı. İşinden olan kişi, de SGK'dan aldığı yazıyla birlikte işvereninden kendisine kıdem tazminatını vermesini talep etti. 

İşyerinin uygulamasına göre ayrılık tarihinden itibaren eğer üç ay boyunca başka iş yerinde çalışılmazsa kıdem tazminatı ödeniyor. Söz konusu çalışan ise işinden olduktan altı gün sonra başka bir işte çalışmaya başladı. İşveren taraf da kıdem tazminatı ödemesini yapmayı reddetti.

Yargıtaya taşınan olay emsal oldu

İşveren kendi koyduğu kurala göre eski çalışanına kıdem tazminatını vermeyi reddetti. Çalışan ise bu sebeple hakkını aramak için yargıtaya başvurma yolunu seçti.

Yargıtaya taşınan olay değerlendirildi. Buna göre ise haklı bulunan taraf çalışan oldu. İşverene bildirimde bulunan yargıtay, çalışanın kıdem tazminatının ödenmesi gerektiğini açıkladı. 

Kötüye kullanmış olmuyor

Yargıtayın kararına göre işveren tarafın çıkardığı çalışanına kıdem tazminatını ödemesi gerekiyor. Yargıtayın aldığı karar doğrultusunda, çalışanın işten atıldıktan sonra altı gün içerisinde iş bulması, kanunun kendisine verdiği haktan yararlanmasının önünde bir engel değil.  Çalışan buna göre tekrar başka bir işte çalışmaya başlayarak hakkını kötüye kullanmış olmadı.