Cam Temizliği Yaparken Bilmeniz Gerekenler Pırıl Pırıl Camların Sırrı

Cam Temizliği Yaparken Bilmeniz Gerekenler Pırıl Pırıl Camların Sırrı

Camları silerken saatlerce uğraşmaya gerek yok. En inatçı lekeleri bile çıkarmanın bir sürü yolu var. Camların buğulu kalmaması, iyice temizlenmesi için bu detaylara dikkat etmek gerekiyor. İşte cam temizliğini kolaylaştıran detaylar...

Evdeki camları silmek için bin bir zahmete girmeye gerek yok! Bir yandan zor olan bu işin tehlikeli bir tarafı da var. 

Camları temizlemek için ilk adımda perdeleri sonuna kadar açın. Yükseltici bir sandalye kullanmaya dikkat edin. Sandalyenin sağlamlığından emin olun. Sorun çıkarmaması için evcil hayvanınızı odadan uzak tutun. Diğer yandan Hava durumunu kontrol edin ki camları sildikten sonra üstüne yağmur yağacak tüm emeğinizi mahvetmesin... Hazırsanız başlayalım.

Bezlerin önemi...

Camları temizlemek için mikro fiber özellikli bezler kullanmak güzel bir temizlik sağlayacaktır. Ancak bunlardan iki tane olmasına dikkat edin çünkü biri bizim kurulama bezimiz olacak. Eğer bezden iki tane yoksa ya da hiç yoksa penye bir eski tişörtü kullanabilirsiniz ancak çocuğunuzun en sevdiği tişört olup olmadığını mutlaka sorun. Yoksa uzun bir süre sizden yakınabilir. Penye bezler de cam temizliğinde çok etkilidir.

Temizlik suyuna...

Bezlerimiz de hazırsa camlar için yapacağımız temizlik suyunu hazırlayalım. Temizlik suyunu ılık musluk suyundan doldurabiliriz. İçerisine katacaklarımız da hem camları parlatacak hem de uzun süre kirlenmesini sağlayacak. Cam suyuna biraz sirke eklemek camların iyice temizlenmesine yardımcı olacaktır. Diğer yandan çamaşır yumuşatıcısı da sıklıkla cam silmede kullanılıyor. Camları yumuşak bir yüzey sağlayan yumuşatıcı sayesinde tozlar daha zor tutunacak ve camlar uzun süre temiz kalacaktır. 

Camın içini ve dışını farklı silin...

Camları silerken iç camlardan başlayın. İç camları silerken de soldan sağa olacak şekilde yatay hareketler kullanın. Dış camlara ise tam tersi aşağı yukarı hareketler uygulayın ki, herhangi bir buğulanma ya da eksiği hızlıca görün. 

İnatçı lekeler için poşet ve cif gibi bir ürün kullanın. Sonrasında iyice durulamaya dikkat edin.

Camların iyice parlaması için de gazete kullanabilirsiniz. Ancak gazetenin renkli kısmını kullanmayın ve tamamen ıslak cama uygulamayın.

İlgili Haberler