Çamaşır yıkarken bu hatayı herkes yapıyor! Yumuşatıcı kullanmayın çünkü...

Çamaşır hepimizin en büyük derdi bugün yıkanıyor 3 gün sonra sepet yeniden doluyor. Çamaşır makineleri bizim bu anlamda en büyük yardımcımız. Peki, biz bu makineleri doğru mu kullanıyoruz..

Çamaşır yıkarken bu hatayı herkes yapıyor! Yumuşatıcı kullanmayın çünkü...
Yayınlanma Tarihi : 06 Nisan 2021 07:00

Çamaşır makineleri olmasaydı hayatımız nasıl olurdu hiç düşündünüz mü? gün içerisinde elimize geçen her şeyi kirli sepetine atıyoruz. Hele bir de evde çocuk varsa sürekli üst baş değiştirilir o evde ve kirli sepetinde dağ gibi birikir çamaşırlar.

Çamaşır makinesinin olması büyük nimet. Ee.. tabi, bozulmasın diye de elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Peki, hiç yaygın bilinen hataları yapmış olabileceğinizi düşünüyor musunuz?

Çamaşır yıkarken aslında çoğu kadın yanlış yöntemler kullanıyor. Çamaşırları yanlış ayırmaktan, makineyi arka arkaya çalıştırmaya korkup bekletene kadar herkes bir şeyleri yanlış biliyor. Hem çamaşırlarınızın hem de çamaşır makinenizin uzun ömürlü olması için vereceğimiz tavsiyelere kulak asın..

Çamaşır ve Çamaşır Makinesi ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

  • Çamaşırları yanlış gruplamak: Çamaşır, sadece renklerine göre ayrılmaz. Kumaşına göre de ayırmanız gerekir. Çünkü bir keten ile polar kıyafeti aynı ayna yıkamamalısınız. Havlularınızı da olabildiğinde tek atmaya çalışın. Yani havluları biriktirin ve sadece havlu ile doldurarak yıkamaya çalışın.
  • Lekeleri yanlış biçimle çıkarmak: Lekeleri çıkarmak için fırçalamak çitilemek doğru bir yol değil. Kıyafetlerinizin sadece ömrünü azaltmış ve fazla yıpranmasına sebep olmuş oluyorsunuz. Leke eğer yağlıysa bir damla bulaşık deterjanı damlatın ve makineye öyle koyun çamaşırınızı. Fazla deterjan dökerseniz onun da izi kalır unutmayın bir damla!
  • Gereğinden fazla toz deterjan kullanmak: Çamaşır yıkarken gereğinden fazla toz deterjan çamaşırlarınızı daha iyi temizlemez aksine üstünde deterjan kalıntılarına sebep olur ve sağlığınız açısından da tehlike arz eder. Çünkü deterjan kalıntısı derinizde tahrişe neden olur.
  • Fermuarlara dikkat etmemek: Kıyafetlerinizi yıkamadan önce mutlaka ters çevirmeli ve fermuarlarını kapatmalısınız. Bu şekilde kıyafetin ömrünü uzatmış fermuarın bozulmasını engellemiş olursunuz.
  • Düğmelere dikkat etmemek: Kıyafetleriniz yıkanırken makine içinde bazen iç içe geçebiliyor ve geriliyor. Eğer düğmeleri açmazsanız kopabilir. Hadi düğme yerine dikilir ancak makineye kaçarsa makinenizi bozabilir.
  • Çok fazla çamaşır suyu kullanmak: Çamaşır suyunu ne kadar çok koyarsanız o kadar temiz olmuyor aksine ne kadar çok deterjan o kadar çok kimyasal demek. Eğer alerjen bir bünyeniz varsa kimyasal ürünleri olabildiğince azaltın. Eğer sanayide çalışmıyorsanız gün içerisinde kıyafetler zaten sadece toz oluyor ve ten kokusu siniyor. Bunu temizlemek için de az bir deterjan yeterli oluyor.
  • Mayo ve bikinileri çamaşır makinesinde yıkamak: Hassas kıyafetler olduğu için makinede değil elde yıkamalısınız. Yoksa lastikleri çok çabuk süner ve 1-2 kullanımdan sonra çöpe atmak zorunda kalırsınız.
  • Makineye dinlenmesi için zaman vermek: Makine bozulacak korkusu ile makineyi arka arkaya çalıştırmaktan çekinir ve dinlendirmeye alırız fakat bu yanlış bir yöntem çünkü makine bir önceki yıkamadan kalan enerji ve ısıyla daha iyi çalışır.
  • Havlular için yumuşatıcı kullanmak: Havlu ya da diğer kıyafetler hiç farketmez. Yumuşatıcıdan uzak durmalısınız. Yumuşatıcılar her ne kadar doğal dense de bebekler için olanında bile var olan maddeler alerjik hastalıkların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Hiçbir şey koku sizin cilt sağlığınızdan önemli değildir.

İlgili Haberler