• BIST 101.849
  • Altın 259,169
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 20 °C
  • İzmir 28 °C

Çanakkale Şehitleri Akdeniz Üniversitesi’nde Anıldı

Çanakkale Şehitleri Akdeniz Üniversitesi’nde Anıldı
Akdeniz Üniversitesi'nde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 102. Yıldönümü nedeniyle anma programı düzenlendi.

Akdeniz Üniversitesi'nde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 102. Yıldönümü nedeniyle anma programı düzenlendi.

Akdeniz Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma-Uygulama Merkez Müdürlüğü tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümü nedeniyle "Çanakkale Şehitlerini Anma Programı" düzenlendi. Atatürk Konferans Salonu'nda düzenlenen Şehitleri Anma Programına, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma-Uygulama Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr. Aydın Beden ile çok sayıda öğretim elemanı ve öğrenci katıldı.

Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Çanakkale Savaşı'nın Milli Mücadelede önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Altunkaya, "Böylesine önemli bir mücadeleyi nesilden nesile aktarmamız gerekiyor. Gelişen iletişim teknolojileri bu bilgilerin gelecek nesillere aktarılmasında çok önemli rol oynuyor"dedi. Son zamanlarda tarihi dizilerin revaçta olduğunu, tarihi konuların diziler aracılığıyla aktarıldığını söyleyen Prof. Dr. Altunkaya, "bu konuda da tarihçilerimize çok önemli görevler düşüyor. Destan niteliğindeki mücadelenin doğru bir şekilde senaryo edilip nesillere doğru aktarılması en önemli yükümlülüklerimizden birisi" dedi.

Çanakkale ruhuna içinde bulunduğumuz zamanda yine çok ihtiyaç olduğunu belirten Prof. Dr. Altunkaya, "15 Temmuz darbe girişiminde milletimizin Çanakkale ruhuyla vatanına nasıl sahip çıktığını, cansiperane bir şekilde tankların önüne yatarak nasıl mücadele ettiğini gördük. Bu ruh bizim genlerimizde var. Bu ruhu hiç kaybetmememiz gerekiyor." "Çanakkale Türküleri" müzik dinletisiyle devam eden anma programı Afyon Kocatepe Üniversitesi Doç. Dr. Ahmet Altıntaş'ın Çanakkale savaşlarını anlamak konferansıyla devam etti. Konferans sonrasında Akdeniz Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma-Uygulama Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr. Aydın Beden, Doç. Dr. Ahmet Altıntaş'a verdiği önemli bilgiler için teşekkür ederek çiçek takdim etti.

Çanakkale Şehitleri Akdeniz Üniversitesi’nde Anıldı

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim