Canan Karatay Hastalıkların Artma Nedenini Açıkladı! Erkekleri korkutan uyarı..

Canan Karatay Hastalıkların Artma Nedenini Açıkladı! Erkekleri korkutan uyarı..

Profesör Doktor Canan Karatay'ın açıklamaları skandal yaratacak! Ünlü doktor hastalıkların neden arttığını dile getirirken sivri açıklamaları ile gündeme düştü. Erkekleri uyaran Karatay önemli bir noktaya parmak bastı.

Prof. Dr. Canan Karatay yine çok sert açıklamalarla beraber gündeme oturdu. Canan Karatay fabrika üretimi yağ tüketimine dikkat çekerek hastalıkların arttığını duyurdu. Canan Karatay, erkeklerin de daha fazla tehdit altında oldukları hakkında uyarıda bulundu.

Erkekler daha dikkatli olsun uyarısı

Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Sanat Merkezinde “Beden ve Ruh Sağlığı” söyleşisinde sağlıklı beslenme hakkında bir konuşma yapan Canan Karatay, erkeklerin daha fazla dikkatli olması gerektiğini belirti. X ve Y kromozomlarından örnek gösteren Karatay, erkeklerde bir ayağın eksin olduğuna işaret etti. Bu gösterimin aslında bir bacaktaki telomerin kökten itibaren eksik olduğu anlamına geldiğini belirten Karatay, bu durumun erkeklerin daha az yaşamasına neden olduğuna dikkat çekti. Canan Karatay, erkeklerin bu sebeple kendilerine daha iy bakmaları gerektiğini ve trans yağlardan özellikle uzak durmaları gerektiğini açıkladı.

Yağ bir ihtiyaç ancak bu yağlar çok zararlı

Karatay'ın ifadelerine göre yağ insanın temel ihtiyacı. Ancak sağlıklı yağlar yerine fabrika üretimi yağların zararları çok fazla. Doğada bulunan otuz türlü yağ işlenmediği için oldukça faydalı. Ancak trigliserit yükselten yağların insan vücudunu adeta zehirliyor. Ve her gün yediğimiz karbonhidratlarda, şekerde, baklava, börek gibi hamur işlerinde ve daha pek çok şeyde bulunuyor. Karatay da fabrikalarda üretilen bu yağların hastalıkların başlıca sebebi olduğuna dikkat çekti. 

Trans yağ tüketimi sonucunda vücutta neler oluyor?

Trans yağın zararlarına baktığımızda ise vücuttaki omega-3 yağlarının yapısını bozarak üretiminin önüne geçmesine neden oluyor. Trigliseritleri arttıran trans yağlar damar yollarını tıkıyorlar. kötü kolesterolü de yükselterek bu etkiye ivme kazandıran trans yağlar kötü kolesterolün karaciğere taşınmasına yol açıyor. 

Beyne de zarar veren trans yağlar, alzheimera zemin hazırlayarak karaciğer hastalıklarının önünü açıyor. Şeker hastalığı gibi sorunlara neden oluyorken erken müdahale edilmezse obeziteye kadar neden olabiliyor. Göbek bölgesindeki yağlanma ile beraber kadınlarda kısırlığı artırdığını gösteren çalışmalar da mevcut.

Kaynak: İHA, Milliyet

Fotoğraf: Anadolu Ajans

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.