Canan Karatay ile Dalga Geçmişlerdi Ama... Ancak Alman Doktorlar Canan Karatay'ı Doğruladı

Canan Karatay ile Dalga Geçmişlerdi Ama... Ancak Alman Doktorlar Canan Karatay'ı Doğruladı

Profesör Doktor Canan Karatay koronavirüsle ilgili önerilerde bulunduğunda kimse dikkate almamıştı ancak Alman doktorlardan doğrulama mesajı geldi! Meğerse Canan Karatay haklıymış! İşte Canan Karatay'ın koronavirüse karşı önerisi!

Profesör Doktor Canan Karatay'ı dikkate almamışlardı ancak koronavirüsle ilgili yaptığı tespiti Alman doktorlar onayladı! Gargara yapmak koronavirüse karşı koruma sağlıyor!

Koronavirüse karşı koruma sağlamak adına gargara önerisi yapan Canan Karatay'ı Almanyalı Sağlık Bakanı Jens Spahn resmen onayladı. Karatay'ın gargara önerisinin ardından Alman Sağlık Bakanı'nın açıklamaları herkesin ağzını açık bıraktı.

Almanya Sağlık Bakanı önerdi

Almanyalı Sağlık Bakanı'nın açıklamalarına göre, gargara yapmak koronavirüsün yayılmasına engel oluyor. Günümüzden yüz yıl öncesinde gerçekleşen ve dünyayı etkisi altına alan İspanyol gribinde de kırılmanın rolünü gargaranın önlediği biliniyor. Türkiye'de de Canan Karatay koronavirüse karşı tuzlu su ile gargara yapılmasını tavsiye etmişti. 
Neuen Osnabrücker Zeitung'da çıkan habere göre Sağlık Bakanı Spahn, koronavirüste yayılmayı gargaranın sayesinde azaltabileceklerini dile getirdi. 

Sofra tuzu ya da alkol

Alman Sağlık Bakanı Spahn'ın açıklamalarına göre gargara ağzı temizlemek için alkol ya da sofra tuzunda çözülen uçucu yağların yardımı ile ağız, boğaz gargarası bölgelerdeki viral yükü azaltmaya yarıyor. Herhangi bir bilimsel araştırma ya da sonucun olmadığını belirten Bakan yine de İspanyol gribini örnek göstererek herkesin kendi bulduğu bir yöntemle gargara yapmasını önerdi. Bakan Spahn, yapılacak gargara için bir formül ya da yöntem önermedi.

Karatay'a sert tepki gelmişti
Canan Karatay da koronavirüse karşı virüs yükünü azaltacak bir öneride bulunmuştu. Canan Karatay'ın yaptığı gargara önerisi bir kesim tarafından sert karşılansa da, boğazda dört gün kuluçkalanma süresi olan koronavirüse karşı gargaranın iyi bir önlem oluşturabileceği düşünülüyor. Bu tartışmalar sürerken Alman Sağlık Bakanı'ndan gelen öneri de herkesin ağzını açık bıraktı.

Ben her gün yapıyorum

Almanya'nın Sağlık Bakanı Spahn, önerdiği yönteme kendisinin de uyduğunu belirtti. Her gün gargara yaptığını dile getiren Spahn, canının asla yanmadığını da açıklamalarına ekledi. Sağlıkçıların görüşüne göre ise özellikle ailelerin sofra tuzu ile gargara yapması virüsü oldukça azaltıyor. Sağlık bakanının görüşü de bu teze dayanmakta.

İlgili Haberler