Canan Karatay ilk kez duyurdu. Kimsenin söylemediği detayları duyurdu. Anne sütü kadar değerliymiş..

Canan Karatay bazı besinler hakkında önemli bilgiler verdi. Bugüne kadar hiç kimsenin dikkat etmediği detayları açıkladı

Canan Karatay ilk kez duyurdu. Kimsenin söylemediği detayları duyurdu. Anne sütü kadar değerliymiş..
Yayınlanma Tarihi : 28 Mart 2021 10:00

Canan Karatay yaptığı açıklamalarla ezber bozmaya devam ediyor. Canan Karatay tarafından yapılmış olan ezber bozan bir açıklama daha var. Belki de ilk kez duyacağınız bu bilgileri mutlaka arkadaşlarınıza ulaştırın

İşte Canan Karatay'ın herkesin işine yarayacak o bilgileri

Prof. Dr. Canan Karatay, pandemi döneminde yaptığı kelle paça için çıkışı ile eleştirilmiş ve sonrasında sessizliğe bürünmüştü. Yeniden ortaya çıkan Karatay, bu kez pastırma ile ilgili açıklama yaptı.

Son günlerde pastırma ve sucuğa karıştırılan tek tırnaklı eti ve beyaz et hakkında konuşan ünlü kalp doktoru, hile yapanların tespit edilerek en ağır cezayı alması gerektiğini belirterek, pastırmanın en sağlıklı et olduğunu ifade etti.

Karatay açıklamalarında; "Kayseri’nin pastırması çok önemli ama bozuk olmayacak. Şimdi fabrikalarda üretilmez pastırma kusura bakmasınlar ama o zaman kalitesi bozulur. Pastırma en sağlıklı et çünkü pişmemiş olarak yağıyla beraber, kırmızı et proteiniyle beraber yenildiği zaman sağlıklıdır. İnsan vücudundaki et bile yağlıdır zaten ve kaslarımız, kalbimiz ve beynimiz yağ ile çalışır. Onun için dengelidir ve bir pastırmaya baktığınızda 3’e 1 oranında yağ vardır neredeyse. Bu şekilde insan vücuduna girdiği zaman korkmayın kırmızı et kolesterolü yükseltmez. Senelerce maalesef bunu yasakladılar”

Hakiki zeytinyağının anne sütünden tek farkı bitkisel kolesterol

Doğal olan her şeyin yenilebileceğini söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, “Ben doğal olan her şeyi yiyebilirsiniz diyorum. Sucuk evde yapılırsa ki ben Elazığlıyım eskiden evde sucuk yapılırdı ve yenirdi. Doğal olan ve içinde katkı maddesi olmayan bütün kırmızı etler sağlıklıdır ama katkı maddesi koyulan kırmızı etler kanserojendir. Ben bir sağlıkçı olarak bunu söylüyorum. Kırmızı et kanserojen değildir, kırmızı ete katılan kimyasallar kanserojendir. Geçenlerde pastırma ve sucuğa beyaz et karıştırıldığı iddiası oldu. Hangi beyaz etten bahsediliyor? Tavuk da beyaz et domuz da beyaz et. Bence sayın başkanımız bunları söyleyeceğine sıkı kontroller yapsın, sıkı ve caydırıcı cezalar versin. Bunları üreten ve halkı kandıranların işletmelerini kapatsınlar kapattırsınlar ve namusuyla dürüst çalışanlar üresin ülkemizde” dedi.

Prof. Dr. Canan Karatay ayrıca,“Hakiki ve doğal zeytinyağı, ana sütünün aynısıdır. Ana sütü ve soğuk sıkım zeytinyağının hiçbir farkı yoktur, sadece bir tek farkı vardır ana sütünde hayvansal kolesterol vardır, zeytinyağında bitkisel kolesterol vardır geriye kalan her şey aynıdır. Kolesterol olmadan yer yüzünde hayat olmaz, bitki de, hayvan da, biz de hayatımızı sürdüremeyiz.” dedi.

İlgili Haberler