Canan Karatay Önerdi: Orucunuzu Açarken Hurma Yerine Bundan Yiyiniz

Ramazan ayı yaklaşıyor. Oruç tutulacak ve oruç sonrasında ise ya hurma yenilecek ya da su içilecek.. Ancak Canan Karatay hurma yerine orucun ne ile açılmasını önerdi. İşte o yiyecek

Canan Karatay Önerdi:  Orucunuzu Açarken Hurma Yerine Bundan Yiyiniz
Yayınlanma Tarihi : 10 Nisan 2021 20:00

Prof. Dr. Canan Karatay Ramazan ayında oruç tutacak isimler için önemli tavsiyeler verdi. Sahurda ve iftarda tüketilmesi gereken yiyecekler, uzak durulması gereken besinler ve çok daha fazla tavsiyede bulundu.

"Paça çorbası, işkembe, kelle paça çorbaları bol bol yenebilir"

''Köy tereyağında 2-3 yumurta sarısı ile birlikte yendiği zaman oruç tutanlar dinç kalır"


"Bol bol kemik suyu içsinler. İçerlerse tüm günü dinç geçirirler"

"Sahur kahvaltı demek. Kahvaltıyı çok iyi yapmalı. Yumurtası, tereyağı, zeytini, fındığı fıstığı, çayı ile mutlaka yapılması lazım"


"Ama çay şekersiz olacak, kahve, süt içildiği zaman şekersiz olacak"
"Bol su içilecek. Ramazandan önce vücudu hazırlamak lazım onun için vücudun suya çok ihtiyacı var"
"İftara doğru başın ağrımasının sebebi susuzluktur. Susuzluk baş ağrısı yapar"
"Ama su tek başına değil, su tuz ile birlikte olması lazım. İnsan vücuduna su ve tuz girmesi lazım"

Evet Canan Karatay'ın oruç tutacaklara özel tavsiyeleri bu şekilde bu bilgiler Sabah gazetesinde yayınlanmış. Ancak Sözcü gazetesinde bir açıklaması daha var Canan Karatay'ın ve buradaki açıklamasında Orucun nasıl açılması gerektiğini anlatıyor

HURMA YERİNE ORUCUNUZU ÇORBA İLE AÇIN

– Sıcak çorba ile oruç açılabilir. Hazır çorba asla tüketilmeyecek.
– 1 adet orta boy lahmacun yenebilir.
– Köfte sulu sebzeli et yemeği, zeytinyağlı yemekler, dolma sarma karnıyarık gibi yemekler tercih edilebilir.
– Her türlü kırmızı et kebabı 2-3 kaşık bulgur pilavı ve mevsim salatası ile birlikte olabilir.
– Yemekle birlikte çay ya da şekerli içecek içilmeyecek.

Evet Yaklaşan Ramazan Ayı Öncesi Canan Karatay'ın uyarıları bu şekildedir.. Bu arada sizlere Ulusal Post olarak tok tutan yiyeceklerin listesini vereceğiz. Bu bilgiler işinize belki yarayabilir.

TOK TUTAN YİYECEKLER LİSTESİ

Diyetisyen Derya Zünbülcan, Ramazan alışveriş listenize mutlaka eklemeniz gereken 7 besini www.iha.com.tr için açıkladı

TARÇIN

Tarçın üzerine yapılan sayısız çalışmanın sonuçları bir tutam tarçının dahi yemek sonrası insülin tırmanışlarını engelleyip, açlıklara son verdiğini göstermiştir. Ramazanda kan şekerinin dengelenmesinin yanı sıra trigliserid ve kolesterol seviyelerin düşürülmesi isteniyorsa düzeli olarak her gün silme bir çay kaşığı kadar tarçın tüketilebilir. Sahurda içeceğiniz 1 çay kaşığı tarçın eklenmiş 1 su bardağı yarım yağlı süt bir sonraki gün daha rahat oruç tutmanızı sağlar.


YUMURTA

Bilinen iki çeşit örnek proteinden birinin anne sütü diğerinin yumurta olduğunu biliyor muydunuz?

Anne sütünden sonra en kaliteli protein olması, uzun süreli doygunluk hissi sağlaması ramazan ayında sahur sofralarında yumurtanın bulunmasını gerekli kılıyor. Kahvaltıda yumurta tüketilen günlerde gün içerisindeki iştah seviyesi daha düşük seyreder. Yapılan çalışmalarda da kahvaltıda yumurta yiyen bireylerin o günkü kalori alımları daha düşük olduğu gösterilmiştir. Yumurta kan şekeri kontrolü de sağlayarak yemek yeme isteğini düşürüyor.

KURU FASULYE

Bir beslenme kılavuzu olan My Pyramid 2005’te haftada 3 su bardağı dolusu fasulye tüketilmesi önerildiğini biliyor muydunuz?

Günümüzden 7000 yıl önce çeşitli medeniyetler tarafından yetiştirildiğini bildiğimiz fasulye ramazanda kilo kontrolü sırasında en büyük yardımcılarımızdan biri olabilir. Yapılan çalışmalarda baklagil tüketen bireylerin kan şekeri kontrolünün daha iyi olduğu ve baklagillerin mükemmel tokluk hissi sağladığı tespit edilmiştir.

1999–2002 yılındaki Ulusal Sağlık ve Beslenme Sınama Araştırmasındaki araştırmacılar, fasulye tüketen bireylerin tüketmeyenlere oranla daha iyi kilo kontrolü sağladıkları bulmuştur. Ramazanda fasulye tüketiminizi ana yemeğin yanında bol mevsim yeşillikli kişi başı bir tatlı kaşığı yağlı bir piyaz olarak veya fasulyeyi ana yemek olarak pişirerek dâhil edebilirsiniz.

ESMER BUĞDAY

15. yüzyılda Avrupa’ya gelen esmer buğday Japonya başta olmak üzere Rusya, Kanada, Fransa ve Türkiye de yetiştirilmektedir. Magnezyum, B vitamini ve manganezin sengin bir kaynağıdır. Kaynaklardaki bilgiler arasında bu zengin içeriği sayesinde Çin ordusu tarafından güçlerinin artması için tüketildiği de yer almaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalarda esmer buğday tüketen deneklerin beden yağ yüzdelerinin düştüğü, sağlıklı yağ oranlarına doğru yol aldıkları gösterilmiştir. E vitamini, selenyum, fenolik asit ve kolesterol düzeylerini düşüren flavonoidlerce zengin olan esmer buğday ramazanda salatalara, ekmeklere eklenerek hem iştah kontrolünün sağlanması hem de kolesterol seviyelerinin düşürülmesi için kullanılabilir.

ÇÖREKOTU

Ölümden başka birçok derde deva olduğu söylenen çörekotu birçok faydası yanında doygunluk hissi sağlamasıyla da ramazanda tüketilmesini önerdiğim bir baharattır. Sahurda öğütülerek ya da tam haliyle salatalara, yoğurda eklenecek çörekotu doygunluk hissi dışında zindelik de yaratır. İçerdiği sağlıklı yağlar tokluk hissi yaratır. Maydanoz, dereotu, nane, fesleğen gibi yeşilliklerle hazırlayacağınız bir sahur kahvaltısına serpeceğiniz çörekotu kilo kontrolünüzü sağlarken, aynı zamanda mide ve barsak sisteminin de desteklenmesinde etkili olacaktır.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay, çay yaprakları hasat edildikten sonra hemen kurutulan yapraklardan meydana gelir. Eski tıbbi yazıtlarda çayın uyarıcı özelikte olduğu, yorgunluğu giderme ve beyin fonksiyonları üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu yazılmıştır. Yeşil çayla ilgili yapılan çalışmaların pek çok çalışmada yeşil çay tüketiminin içerdiği kateşin sebebiyle kilo kontrolünde ve vücut yağını azaltmada önemli olduğu görülmüştür. Yeşil çay tüketimi kalbin endotel fonksiyonun yükseltilmesinde de etkilidir. Herhangi bir sağlık probleminiz yok ise ramazanda günde 2–3 fincan yeşil çay içerek kalbinizi ve bedeninizi mutlu edebilirsiniz.

Evet Ramazan ayı yaklaşırken bilmeniz gerekenleri sizler için sıraladık. Haberimiz İHA - SABAH VE SÖZCÜ gazetesinden derlenmiştir.

Ramazan ayında oruç tutarken herkesin yararlanması için bu bilgileri arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin 

İlgili Haberler