Canan Karatay'dan Düz Duvara Tırmandıracak Yiyecek önerisi

Canan Karatay'dan Düz Duvara Tırmandıracak Yiyecek önerisi

Canan Karatay'dan şaşırtan tavsiyeler önerdiği yiyecekleri severek tüketiyoruz ama bir formülü var:

Sağlık Gündemi Ondan Sorulur. Yaptığı Her öneri günlerce konuşuluyor ve herkes tarafından tartışılıyor. Canan Karatay adeta sağlık meleği gibi hareket ediyor. Yaptığı her yorum ve öneriyle sağlık bilgilerimize bir yenisi ekleniyor.

Kendine has uslubu nedeniyle geniş kitlelerin ilgisini çekmeyi başarabilen Canan Karatay bu kez çok ilginç bir öneriyle karşımızda. 

Havuç sevmeyen yoktur öyle değil mi ? Salatalarımızın vazgeçilmezi bu yiyeceği kim sevmez ki ? Veya Turp.. Bir söz vardır ya turp gibiyim diye..

Boşuna yatmıyormuş işte bu sözün altındaki anlam. Turp gibi olmanın yolu turp yemekten geçermiş. Sözü fazla uzatmadan Canan Karatay'ın önerisinden söz edelim:

Yaptığı açıklamalarla her zaman gündem olan Canan Karatay yine sağlık ve yiyecek ilişkisine dair açıklamalarda bulundu.

"Turpu veya havucu çiğ olarak beyaz peynirle beraber yiyin, yanına da zeytin koyun; düz duvara tırmanırsınız"

Prof. Dr. Canan Karatay “Turpu veya havucu çiğ olarak beyaz peynirle beraber yiyin, yanına da zeytin koyun; düz duvara tırmanırsınız. Fıstık yerseniz de fıstık gibi olursunuz” dedi.


Gazlı içeceklerin zararlarına değinen Canan Karatay, “Üç yaşındaki çocuğu şeker komasından kaybettik. Bir kutu gazlı içecekte 22 paket şeker var. Lütfen bunlardan uzak durun. Gençliğinizin kıymetini bilin. Meyve sularında da aynı şekilde şeker var. İnanmayın ki onların içinde C vitamini var. Çok büyük bir kalori var. O kalori vücuda girince, siz kendinizi güçlendirilmiş zannediyorsunuz” diyerek sözlerine devam etti.

Turbun faydaları

Bol miktarda C vitamini içerir.

Ayrıca iyot ve kükürt de bol miktarda bulunur.

Karaciğerin ve midenin çalışmasına, böbreklerde oluşan kum ve taşın atılmasına olumlu etki eder.

Kanserle savaşır, yüksek antioksidan özelliği sayesinde kalp hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirger.

Felç ve katarakt oluşumunun da önüne geçer.

Zeytinyağı vurgusu

Her defasında zeytin ve zeytinyağı tüketiminin önemine değinen Canan Karatay, “Zeytinyağı yetişkinlerin ana sütüdür. Riviera işlenmiştir, yenmemelidir. Virjin, yani doğal zeytinyağı ise kanser hücrelerini öldürür. Zeytin ağacı, tüm zor şartlara direnerek 2 bin 500 yıl yaşıyor. Hâlâ da meyve veriyor. Biz 80-100 yıl yaşıyoruz. Sık sık grip olmamak ve kulak ağrısı çekmemek için zeytinyağı yiyin” dedi.

Mynet