• BIST 99.326
  • Altın 236,213
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 14 °C

Canlı yayında prostat ameliyatı

Canlı yayında prostat ameliyatı
İyi huylu prostat büyümesi tedavisinde geliştirilen HOLEP ameliyatı, İzmir'de ilk kez İzmir Üniversitesi Hastanesi'nde canlı yayında yapılarak ülke genelinden gelen üroloji hekimlerine anlatıldı.

İzmir Üniversitesi Hastanesi, İzmir'de ilk kez uygulanan iyi huylu prostat büyümesi ameliyatına ev sahipliği yaptı. Muğla, Manisa, Ankara, Aydın illerinden gelen üroloji hekimlerine ameliyat yöntemi hakkında kurs veren İzmir Üniversitesi Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Arslan, sistemin 60 gram ve üzerinde büyüyen prostatların alınmasında büyük fayda sağladığını kaydetti.


İZMİR'DE İLK KEZ
İzmir Üniversitesi Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Arslan, "Holmium Laser kullanılarak yapılan prostat çıkarma ameliyatına 'HOLEP' diyoruz. Bu ameliyat açık ameliyatla yapılan prostatın kabuğu haricinde büyüyen kısmın komple alınmasını, kapalı yöntemle yapılmasını ve prostat sorununa kesin çözüm sağlamaktadır. Bu eğitim çalışması İzmir'de ilk kez İzmir Üniversitesi Hastanesi'nde yapılıyor. HOLEP ameliyatını ben, Yrd.Doç. Dr. Serkan Akdemir ve Ankara Gazi Üniversitesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Lütfi Tunç ile beraber gerçekleştirdik. Kursiyer doktorlar ameliyatı, toplantı salonumuzda canlı olarak izleme şansı yakaladı. Ameliyat sırasında sorular sorarak bu yöntem hakkında bilgi sahibi oldular" dedi.


"İYİLEŞME SÜRESİ KISALIYOR"
HOLEP ameliyatının son dönemde Amerika ve Avrupa ülkelerinde yaygın şekilde uygulandığını anlatan Doç. Dr. Arslan, "İyi huylu büyüyen prostat, idrar kanalından girilerek lazer yardımıyla yerinden sökülüyor ve idrar kesesine getiriliyor. Burada özel parçalayıcılarla küçük parçalara ayrılıyor ve idrar yolundan çıkarılıyor. Ameliyat yaklaşık 1 saat sürüyor. Vücutta herhangi bir kesi yapılmıyor. Türkiye'de ikinci kez İzmir Üniversitesi Hastanesi'nde uygulanan bu yöntemde hasta ertesi gün taburcu olarak evine gidiyor" diye konuştu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim