• BIST 100.382
  • Altın 275,226
  • Dolar 5,6873
  • Euro 6,2758
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 25 °C
  • İzmir 27 °C

Çaturoğlu “Referandumda ‘Evet’ Çıkacağından Endişemiz Yok”

Çaturoğlu “Referandumda ‘Evet’ Çıkacağından Endişemiz Yok”
AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, referandum çalışmalarını Zonguldak il merkezinde sürdürdü.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, referandum çalışmalarını Zonguldak il merkezinde sürdürdü. Çaturoğlu 16 Nisan'daki referandumda evet kararı çıkacağından hiçbir endişe duymadıklarını söyledi.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, partisinin Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun, Merkez İlçe Başkanı Metin Karaduman ve parti yöneticileri ile birlikte Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti ve Karaelmas Gazeteciler Cemiyeti'nin yanı sıra esnaf ziyareti yaptı. Çaturoğlu beraberindeki heyet ile daha sonra Meşrutiyet ve Mithatpaşa muhtarlığını, Merkez Zabıta Karakolu ve Kastamonulular Derneğine ziyaret gerçekleştirirken, akşam ise Çınartepe Mahallesinde düzenlenen ev sohbetine katıldı. Çaturoğlu son olarak Çınartepe Mahallesi Kiraz Sokak'ta vefat eden merhum Hasan Subaşı'nın ailesine taziyelerini iletti.

Ziyaretlerinde 16 Nisan'da yapılacak olan referandum çalışmaları hakkında bilgiler veren Milletvekili Çaturoğlu, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini anlattı, muhalefetin anayasa değişikliği ile ilgili doğruları söylemeyerek gerçekleri saptırmaya çalıştığını söyledi. Çaturoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na "Evet" demesi çağrısında bulundu.

"Evet çıkacağından hiçbir endişemiz yok"

Milletvekili Çaturoğlu ziyaretlerinde yaptığı konuşmasında şunları söyledi: "Referandum sürecini en iyi şekilde geçireceğiz ve evet çıkacağından hiçbir endişemiz yok. 18 maddelik anayasa değişikliği kabul edilince, bunları çok yapıyorlar köylerde karşımıza çıkıyor, Efendim memleket Büyükşehir olacakmış. Büyükşehir olunca da köylerde ineklere, tavuklara vergi gelecekmiş, efendime söyleyeyim muhtarlar, mahalle muhtarları olacakmış. Hatta muhtarlıklar kalkacakmış diye hiç gerçekle alakası olmayan şeyler söyleniyor. Bu bir kanun işidir. Nasıl geçmişte 750 bin nüfus sınır getirilmişse ve bunu da meclis yapmışsa, bundan sonra da sınırı düşürmek ya da yükseltmek yine TBMM'nin yasa ile yapabileceği bir şeydir. Bu 18 maddelik tasarını içerisinde katiyetle böyle bir şey yoktur. Evet, Cumhurbaşkanının kararname çıkarma yetkisi vardır. Buda çok dardır, sadece bir takım düzenlemelerle ilgili geçerlidir. Kanun üstünde olamaz. Kanunu ilga edici olamaz. O düzenlemeyle ilgili bir kanun çıktığında kararname değil kanun geçerli olur. Yani insanların aklını bu kadar basit şeylerle karıştırıp ta oradan medet ummak çok yanlıştır. Bizim tasvip etmediğimiz şeydir. Tabiî ki halkımız bilinçlidir. Halkımız okuyor araştırıyor. Hiç kimse merak etmesin biz bu referandum sürecini en iyi şekilde geçeceğiz. Bizim evet çıkacağımızdan hiçbir endişemiz yok."

"Haçlı seferleri devam ediyor"

Avrupa ülkelerinin son dönemlerde Türkiye'ye karşı sergiledikleri tavırlara değinen Çaturoğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Görüyorsunuz Avrupa'nın ve dünyanın birçok ülkesinin ülkemize karşı başlattığı bir taarruz var. Sanki haçlı seferleri bitmemiş devam ediyor. Bu zaten eskiden beri böyleydi ve 15 Temmuz'dan sonra çoğu ülke geçmiş olsun bile diyemedi. Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, Hükümetinin yanındayız bile diyemedi. Şimdi çeşitli argümanlarla yine üzerimize geliyorlar Ekonomik argümanları kullanmaya çalışıyorlar. Diplomasi ve siyaseti kullanmak istiyorlar. Niçin Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinin televizyonları Türkiye'yi kötülüyor. Niye Hollanda bakanımızın ziyaretini engelliyor, niye bir bakanımızı kendi toprağımız olan Rotterdam konsolosluğuna gitmesine müsaade etmez, niye İsviçre saldırıya başladı."

"Almanya ziyaretimiz iptal edildi"

Geçen hafta sonu gurbetçilerin istekleri üzerine Almanya'da program düzenlendiğini, Cuma, Cumartesi ve Pazar günü gerçekleşmesi gereken programlara Almanya'nın tutumları nedeniyle katılamadığını anlattı. Çaturoğlu konuyla ilgili olarak "Biz geçen hafta yani Perşembe günü yola çıkarak Cuma, Cumartesi ve Pazar günü Almanya'da olacaktık. İki eyalette bizim programlarımız olacaktı. Özellikle hemşehrilerimiz talep etmişlerdi, ama maalesef Almanya'nın bu saldırgan tutumu karşısında ziyaretimiz iptal edildi ve gidemedik. Hemşehrilerimizle birlikte olamadık. Ama fark etmez, hemşehrilerimizin kalbi kulağı her şeyi hep beraberce birlikteyiz ve sürekli görüşüyoruz. Onun için yüzde en az yüzde 1955'lerle 1960'larla geçmemesi lazım ki içerideki ve dışarıdaki hainlerin cesareti kırılsın" şeklinde konuştu.

"Kimse propagandasını yalanlar üzerine kurmasın"

Referandum sürecinde ortaya atılan yalan ve iftiralara tepki gösteren Çaturoğlu, sahada ki çalışmalar sırasında en fazla bu sorunla karşılaştıklarını anlattı. Çaturoğlu konuşmasında "Hiç kimse propagandasını yalanlar ve iftiralar üzerine kurmasın ve bu çok yanlış. Sahada karşılaştığımız en büyük sorun bu. Mesela diyorlar ki diktatör mü olacak. En basit soru bu. Diktatör nasıl olacak, 2-3 senede bir vatandaşın önüne sandık koyan bir insan diktatör olabilir mi? Sonra biz bu düzenlemeyi bir kişi için yapmıyoruz ki, Erdoğan için yapmıyoruz ki herkes için bunu yapıyoruz. Bakın bugün sıkıntı olmayabilir yarın Erdoğan'ın görev süresi dolduğunda olmayacağının garantisi ne, onun için sistem bunu üretiyor ve bu kurumsallaşsın artık. Kim gelirse gelsin sistem bozulmasın. Devam etsin. Çünkü Türkiye'nin geldiği noktadan geriye dönüş imkanı yok. Artık Türkiye 15 Temmuz darbe teşebbüsüyle birlikte bir beka sorunu da olduğu ortaya çıkmıştır. Sayın Bahçeli'ye teşekkür ediyorum buna katkı vermesini en önemli sebeplerinden birisi budur. Yani buradan MHP'li arkadaşlarımıza da seslenmek istiyorum yani bu olumsuz propagandaya itibar edipte bu önemli dönemeçte asla ve asla görevlerini yapmaktan vazgeçmesinler. Çünkü bu ülkenin selameti için önemli bir partisidir MHP. Burada herkesin desteğine ihtiyacımız var. Cumhurbaşkanı iki kez seçilebiliyor. Beş beş on yıl, ondan sora bir daha seçilme imkanı yok çünkü anayasa böyle emrediyor. Vatandaşlarımız yalanlara kanmasınlar lütfen" dedi.

Çaturoğlu il başkanlığının öncülüğünde düzenlenen programların ardından parti yöneticileri ile durum değerlendirmesi yaptı.

Çaturoğlu “Referandumda ‘Evet’ Çıkacağından Endişemiz Yok”

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim