• BIST 122.142
  • Altın 300,140
  • Dolar 5,9403
  • Euro 6,5530
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara -5 °C
  • İzmir 9 °C

Çavuşoğlu'ndan ABD'ye YPG uyarısı!

Çavuşoğlu'ndan ABD'ye YPG uyarısı!
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "YPG-PKK ikisi de terör örgütüdür. Bunların eline geçen her silah Türkiye'ye yönelik bir tehdittir" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "YPG-PKK ikisi de terör örgütüdür. Bunların eline geçen her silah Türkiye'ye yönelik bir tehdittir" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, temaslarda bulunmak üzere geldiği Podgorica'da Karadağ Dışişleri Bakanı Srdjan Darmanovic ile bir araya geldi. Çavuşoğlu daha sonra Karadağlı mevkidaşı ile basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Çavuşoğlu, "YPG-PKK ikisi de terör örgütüdür. Hiçbir farkı yoktur. Sadece adı farklıdır. Bunların eline geçen her silah Türkiye'ye yönelik bir tehdittir. Daha önce YPG'ye verilen silahların Türkiye'de PKK'nın elinde yakalandığını sizlerle de paylaşmıştık. Tüm bu konularını cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın Washington ziyareti sırasında Cumhurbaşkanımız ve Trump bizzat görüşecektir, değerlendirecektir. Bizim bugüne kadar paylaştığımız görüşleri gerekçeleriyle beraber daha önce telefonda görüşmüşlerdir. Ama ilk defa yüz yüze görüşme imkanı olacak. Daha sonra NATO kapsamında da olacaktır ama Washington ziyaretinde tüm bu düşüncelerimizi düşünceleriyle beraber Trump ve muhataplarımızla paylaşacağız. Bizzat Cumhurbaşkanımız gündeme getirecektir" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, "Batı Balkanların, istikrarı ve güvenliği sadece bu bölge için önemli değil, Avrupa kıtası için çok önemlidir, Türkiye için de çok önemlidir. Büyük Avrupa için de çok önemlidir. Herkesin bu bölgenin istikrarına ve güvenliğine destek olması gerekiyor. Geçmişten gelen sebeplerden dolayı kırılganlıklar var, hassasiyetler var. Bu hassasiyetleri olumlu da kullanabiliriz, olumsuza da çevirebiliriz. Yani fırsatçılık yapıp bu hassasiyetleri negatif yönde kullanmaya çalışmak bu bölge için risklidir. Karadağ Batı Balkanlarda istikrar abidesidir. Karadağ da zorluklarla karşılaştı. Geçen sene yine Karadağ'da terör ve darbe girişimi oldu. Tarihimizin en kanlı darbe girişimini yaşayan ülke olarak biz bunu çok iyi anlıyoruz. Karadağ bunun üstesinden geldi. bir bölgede boşluk varsa bunu doldurmak isteyen çok olur. Bu nedenle Karadağ'ın NATO üyeliği çok önemli. Aynı şekilde AB'nin bu bölgedeki rolü daha pozitif olmalı. Batı, bu bölgedeki ülkelerin iç siyasetine istediği gibi karışma yerine bu bölgenin istikrarını ve güvenliğini desteklemeli, ekonomik kalkınmasına destek vermeli ve bu ülkelerin Avrupa-Atlantik entegrasyonuna daha somut destek vermeli" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim