• BIST 103.024
  • Altın 378,143
  • Dolar 6,8109
  • Euro 7,4186
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 15 °C

Çavuşoğlu'ndan Orta Amerika Ülkelerine Teşekkür

Çavuşoğlu'ndan Orta Amerika Ülkelerine Teşekkür
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Orta Amerika ülkelerine yönelik olarak, "(FETÖ) Bu sinsi yapılanmanın ülkelerinize yerleşmesine izin vermediğiniz için sizleri kutluyoruz." dedi

İSTANBUL (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Orta Amerika Entegrasyon Sistemi (SICA) 2. Dışişleri Bakanları Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, bugün, Avrupa ve Asya’yı buluşturan dünyanın en güzel kenti İstanbul'a Latin Amerika’yı taşıdıklarını belirtti.

Çavuşoğlu, "Latin Amerika ülkelerinin dış müdahalelere ve darbelere karşı tavırlarını takdirle izliyoruz. Türkiye de aynı reflekslere sahiptir." ifadesini kullandı.

Konuşmasında referanduma değinen Çavuşoğlu, Türk halkının tercihini kullanarak anayasa değişikliğine “evet” dediğini anımsattı.

Belize hariç diğer SICA ülkelerinin başkanlık sistemiyle yönetildiği bilgisini paylayan Çavuşoğlu, "Türkiye’de artık cumhurbaşkanlığı sistemi uygulanacak. Yeni anayasa siyasi sistemdeki tıkanmaları aşmak ve acil çözüm bekleyen konularda daha hızlı ve etkin karar alma bakımından bize çok yardımcı olacak. Karar alma süreçlerinin hızlanması, Orta Amerika ile ilişkilerimizde de yeni bir dinamizm getirecektir.” dedi.

"Suriye'de meşru bir hükümetin iş başına gelmesini arzu ediyoruz"

Latin ve Orta Amerika ülkeleriyle Türkiye arasında büyük iş birliği potansiyeli olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, "Bunun tam anlamıyla hayata geçirilmesi için barış, istikrar ve güvenliğin ne denli önemli olduğunu biliyoruz. Bu anlayışla kapı komşumuz olan Irak ve Suriye'nin bir an önce barış ve istikrara kavuşmasını istiyoruz. Suriye'de meşru bir hükümetin iş başına gelmesini arzu ediyoruz.” dedi.

FETÖ ile mücadele

Çavuşoğlu, Türkiye'nin 3 milyonu aşkın Irak ve Suriye vatandaşını misafir ettiğini anımsatarak, aynı zamanda sınırların ötesindeki güvenlik sorunlarından dolayı birden fazla terör örgütüyle mücadele ettiğini söyledi.

Türk demokrasisine karşı geçen yıl darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele konusunun Türkiye için öncelik taşıdığına dikkat çeken Çavuşoğlu, “Bu sinsi yapılanmanın ülkelerinize yerleşmesine izin vermediğiniz için sizleri kutluyoruz. Sınır aşan tehdit ve suçlarla mücadelede etkin bir iş birliğiyle sonuç alabiliriz." ifadelerini kullandı.

SICA'ya maddi destek

Çavuşoğlu, “SICA’nın başarılarını desteklemek ve aramızdaki köprüleri güçlendirmek amacıyla SICA’ya bu yıl 500 bin dolar gönüllü maddi katkıda bulunma kararı aldık.” dedi.

Muhabir: Sultan Çoğalan

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim