Çay değil zehir demlemişiz korkutan ölümcül uyarı!

Çay değil zehir demlemişiz korkutan ölümcül uyarı!

Uzmanlardan büyük bir uyarı geldi. Çay demlerken bu durumlara dikkat etmek gerekiyor yoksa... Çayı demleyeyim derken zehre çeviriyor olabilirsiniz. Her gün tükettiğimiz çay meğer yanlış yapıldığında...

Çay tiryakileri üzülecek ancak bu şekilde çay demliyor ve içiyorsanız çok büyük sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Çayı demlerken bunlara dikkat etmek gerekiyor.

Çay severlerin çay demlerken dikkat etmesi gereken bazı noktalar var. Özellikle yüksek ısı çayın büyük bir düşmanı. Tıpkı kahvede olduğu gibi çayı da yüksek sıcaklıktaki su ile buluşturmak çayın yanmasına neden oluyor. Yanık gıdalar ise bilindiği gibi kanser hücresini besliyor yani kansere yol açabiliyor. Çay içmekten kansere yakalanmam diyenleri ise uzmanlar uyarıyor çünkü çayı en çok tüketen ülkeler arasında her seferinde birinciliğe oynuyoruz. Bu nedenle bu içeceği doğru şekilde hazırlamayı öğrenmek aslında hayati önem taşıyor.

Tadı acı olduysa içmeyin

Diğer yandan yüksek ısıdaki suyu demliğe boşalttığımızda çayın bulunduğu demlikte bakteriler çoğalabilmekte. Bu da pek çok rahatsızlığa yol açabiliyor. Başta tadı acıyacağı için zararlı olduğunu anlamak çok zor olmayacaktır. Bu acı tat ilk adımda mideyi kötü etkilemekte.

Çayın tadını etkileyen ve bakteri oluşturan diğer bir durum da çayı demlemeden önce çaydanlığa almak. Buhar ve demliğin ısısı ile çay rutubet alacak bu da sağlığa büyük zarar verecektir. Uzun süre bekleyen bayat çaylar da içilmemelidir.

Yanlış tüketildiğinde kansızlık yapıyor, doğru tüketildiğinde kanseri önlüyor

Çayın renginin yani deminin de büyük bir önemi var. Ne kadar tavşan kanı denilerek olumlansa da koyu çay başta mide sorunları olmak üzere birtakım rahatsızlıklara neden olabiliyor. Koyu çay uzun süre tüketildiğinde mide bağırsak sisteminde bulunan demirin emilimini zorlaştırır. Bu da kansızlığa davetiye açmaktadır. Halbuki yapılan araştırmaların sonucunda günde üç bardak çayın kansere karşı büyük bir etkisi olduğu görüldü. Ancak doğru bir şekilde demlenip tüketildiğinde...

İlgili Haberler