Çay Demlerken bu hataya son vermelisiniz... Lezzetli Çay nasıl demlenir?

Çay Demlerken bu hataya son vermelisiniz... Lezzetli Çay nasıl demlenir?

Uygun yöntemle pişirilmeyen ve yüksek ısıya maruz bırakılan çay zehir saçıyor.

Türkiye'de en çok tüketilen ve sevilen içeceğin ne olduğunu sorsalar şüphesiz herkes çay olduğunu söyler. Yemeklerden sonra, sohbet ederken, misafirimiz geldiğinde hatta sıcak bir şeyler içeyim dendiğinde bile hep çay demlenir.

Ancak çayı pişirme kurallarına uymazsanız ve yüksek ısıya maruz bırakırsanız bu güzel içecek zehir saçıyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Bekir Bükün; çayın, içerisinde tein ve tanenler içeren bir bitki olduğunu bu tein ve tanenlerin bitkilerin kendilerini korumak amacıyla salgılamış oldukları bileşikler olduğunu belirtti. Çay, uygun bir yöntemle pişirilmez ise bu bileşikler aktifleşiyor ve bu durumunda kansere varabilecek zararlar oluşturacak olumsuz durumlara yol açabiliyor.

Acı Çay İçmeyin!

Çay içerken yüksek ısıya maruz kaldığını tadından anlayabilirsiniz. Prof. Dr. Bükün, "Normalde çayı içtiğimiz zaman ağızda hoş bir tat bıraktığını hepimiz bilmekteyiz.

Bayat çayların ya da tanenlerin aktif hale geldiği çaylar ağızda acı bir tat bırakır. Çay içerken mutlak suretle taze demlenmiş olmasına da dikkat etmeliyiz" dedi.

Tanenlerin aktif hale gelmemesi için çayın mutlak suretle kaynatılmadan sadece sıcak su ile demlenmesi gerektiğini anlatan Bükün, "Çokça yapılan bir yanlış var. Genelde üstteki demliğe kuru çayı bırakıp, alttaki demlikte suyu kaynatıyoruz. Bu çok yanlış bir durum ve yapılmamalı.

Eğer yapılacaksa da kuru çayı bıraktığımız demliğe biraz soğuk su ilave etmeliyiz. Daha sonra alttaki çaydanlıktaki su kaynayınca çayın üzerine ilave etmeliyiz. Kesinlikle de çayı fokurdayacak derecede kaynatmamalıyız. Yoksa çayımızı sağlığımıza zararlı hale getirmiş oluruz" diye konuştu.

İçeriklerimiz Ulusalpost.com Aktif Link verilmeden kopyalanamaz

İlgili Haberler