Çay içerken Bilinmeyen Tehlike! Çayın Yanında Mutlaka Limon Olmalıdır Çünkü..

Çay içerken Bilinmeyen Tehlike! Çayın Yanında Mutlaka Limon Olmalıdır Çünkü..

Kahvaltıda çay içmek kültürümüzün vazgeçilmezlerinden biridir. Peki çay içerken nelere dikkat etmeliyiz?

Çay içerken çay keyfiniz zehre dönüşmesin. Yapmanız gereken çayın yanında kullandığınız şeker sayısını azaltmaktır.

Ayrıca taze çay içmek yapmanız gerekler arasında en başta gelir. Dünden kalmış çayı sakın demlemeyin. Herkes bu hatayı yapıyor yapılan bu işlem bir tasarruf değildir. Aksine mideye zarar vermek demektir.

Çay keyfiniz zehre dönüşmesin istiyorsanız sizlere bazı bilgiler vereceğiz bu bilgileri mutlaka uygulayın ve arkadaşlarınızla paylaşın.

Çaysız kahvaltı olur mu? Asla.. Şöyle ki çay içme alışkanlığında dünyada ilk 3'teyiz. Peki sabah kahvaltıda, gün arasında veya akşam yemeği sonrası sıcak bir bardak çay içerken zararlarını hiç düşündünüz mü? Belki günde bir kaç bardak çayın zararı olmayabilir ama fazlasını içiyorsak faydadan çok zarar alabiliriz.

Çayın vücudun demir emilimini etkilediğini bilmeyeniniz yoktur. Halk arasında bilinen en büyük etkisi olabilir. Evet, eğer aç karnına sabahları çay içerseniz kansızlık sorunu yaşamamanız imkansız gibi bir şey. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalar, günde ortalama 5 bardak çay içen birisinin anemiye yakalanmaması neredeyse imkansız. 

Kahvenin kafein içerdiğini herkes bilir. Kafein denildiğinde aklınıza sadece kahve değil çay da gelsin. Çünkü çay da kafein içerir. Eğer geç saatlerde çay içiyorsanız uykunuz kaçabilir. Öte yandan mide ağrısı da çekebilirsiniz. Ayrıca fazla çay içmek baş ağrısına neden olabilir ve migreniniz tetikleyebilir.

Eğer çayı şekerli içiyorsanız daha da tehlikede olabilirsiniz. Şekerli çay içtiğiniz taktirde kan şekeriniz yükselebilir. Alışkanlığınız şekerli çaydan yana ise şeker hastalığı kapıda demektir.

Peki Çayı Nasıl Tüketmeliyiz?

Araştırmalara göre çaydan daha az etkilenmek için kahvaltıdan veya yemekten en az yarım saat veya 1 saat sonra tüketmelisiniz. 

Eğer çayınıza dilim limon atarsanız çayınızı daha sağlıklı bir içecek haline getirebilirsiniz. Limon bilinen en güçlü antioksidandır. Bu da çayınızın zararlarını yok edecektir. 

Her çay içmek istediğinizde taze çay tüketin. Sabah demlediğiniz çayı öğlen tüketmeyin. Özetle uzun süre aynı demlenmiş çayı tüketmeyin. Her defasında yeniden demleyin. 

İlgili Haberler