Çay içerken bu riske dikkat edin. Ölümcül tehlikeyi Öğrenince hemen vazgeçeceksiniz..

Kağıt bardakta çay içenlere önemli uyarı: Risk gerçekten büyük çıktı.. Kağıt bardaklara sıcak çaylar temas ettiğinde mikroplastik parçacığın açığa çıktığı bildirildi.

Çay içerken bu riske dikkat edin. Ölümcül tehlikeyi Öğrenince hemen vazgeçeceksiniz..
Yayınlanma Tarihi : 19 Kasım 2020 22:21

Kağıt bardaklara sıcak çaylar temas ettiğinde mikroplastik parçacığın açığa çıktığı bildirildi.

News Medical Science yaptığı bir habere göre, bu çalışmaların Hindistan Teknoloji Enstitüsü tarafından yapılan çalışmalarda ortaya çıkmıştır.

Uzmanların bulunduğu çalışmada, 85 – 90 santigrat derecedeki saf su kağıt bardaklara döküldü, o durumda 15 dakika bekletildi. Sonrasında kağıt bardakların içerisindeki su floresan mikroskobu altında detaylı şekilde analiz edildi.

Bu çalışmada bir kağıt bardağın sıcak sıvı ile temasından yaklaşık olarak 10,2 milyar mikronaltı parçacığın açığa çıktığı gözlendi.

Çalışma ekibine liderlik yapan Sudha Goel, açıklama yaparak şunları söyledi; ‘’Bir kağıt bardakta günde ortalama 3 normal fincay çay veya kahve içen bir birey çıplak gözlerle görülmeyen 75 bin mikroplastik parçacığı yutacaktır.’’

Bu konuda uzmanlar da açıklama bulunarak, zaman içerisinde düzenli olarak partikül yutulmasının insan sağlığına ciddi etkileri olabileceğini söylediler.

Çevrim içi yayımlanan çalışma, ‘’Journal of Hazardous Materials’’ dergisinin Şubat 2021 sayısında detaylı şekilde yer alacak.

Endüstriyel olarak tüketilen ürünlerde, zararsız olanı bulmak pekte mümkün değil. Birkaç yıl önce kağıt bardakların zehir saçtığına dair yapılan çalışmalar olmasa da konuşmalar ve haberler yapıldı. Pek çok kişi bu konuşmaları ve haberleri görmezden geldi. Hayatın alanında her yere kağıt bardaklar ulaştı. Zararlı olup olmadığından emin olunmayan kağıt bardaklar, okullarda, ofislerde, tesislerde ve birçok alanda etkin bir şekilde kullanıldı.

Yapılan bu çalışma, ‘’İnsan sağlığına ciddi zarar veren ürünlerin gerçekten kullanılması gerekiyor mu? gibi algı yarattı. Sıcak içeceklerin karton bardaklarda tüketilmesinin ciddi sonuçlar doğurduğu, çalışmalar ile kanıtlanmış oldu. Bu yapılan araştırma herkesçe dikkate alınmalıdır. Günümüzde modernleşmenin sembolü haline gelen karton bardaklardaki kahveler, tüketilmesi için bir kez daha düşünülmelidir.

ULUSALPOST.COM - AKTİF LİNK VERİLMEDEN ALINTI YAPILAMAZ