Çay içerken bu tehlikeye dikkat edin. Çay keyfiniz zehir olmasın istiyorsanız vazgeçiniz

Türkiye’de, çay tüketilmeyen ev herhalde yoktur. Adeta çaya aşık bir millet olarak, her gün siyah çay tüketiyoruz.

Çay içerken bu tehlikeye dikkat edin. Çay keyfiniz zehir olmasın istiyorsanız vazgeçiniz
Yayınlanma Tarihi : 12 Nisan 2021 01:49

 Kahvaltıda, yemeklerden sonra, adeta her dakika çay içiyoruz. Peki Çayın faydaları ve zararları nelerdir diye hiç araştırdınız mı?

Siyah Çayın faydalarını ve zararlarını sizler için hazırladık. Fazla çay tüketimi ve oluşturabileceği rahatsızlık nelermiş, hep beraber görelim.

Çayın Faydaları

Siyah Çay, içerisinde yüksek oranda antioksidan maddeler barındırmaktadır. Bu antioksidan özelliği sayesinde, İnsan vücudu üzerinde çok fazla olumlu etkiye sahiptir. Çayın faydaları ve bu olumlu etkilere bakalım.

Kanser Riskini Azaltır

2014 yılında yapılan araştırmada, siyah çay tüketiminin akciğer, prostat, meme ve cilt kanserine karşı anti kanser görevinde olduğu açıklanmıştır. Ulusalpost'da yer alan habere göre : Bu çalışma daha birçok alanda yapılmış, kanser riskini ciddi anlamda azalttığı kanıtlanmıştır. Siyah çay tüketen kadınlarda ise yumurtalık kanserine yakalanma riskini azalttığı görülmüştür.

Bağırsak Sağlığına Yardımcı Olur

Siyah çayın içerisinde bulunan polifenler, iyi bakterilerin büyümesine yardımcı olur. Salmonella gibi zararlı bakterilerin gelişimini durdurur. Bu sebepten dolayı, bağırsak sağlığının dengesini korur.

Siyah çay, Sindirim sisteminin iç yüzeyini onarmaya çalışan bakterileri içerisinde barındırır.

Odaklanmanıza Yardımcı Olur

Siyah çay, odaklanmanıza ve kolay ayılmanıza yardımcı olan az miktarda kafein içerir. Sabah çay içmek sizi daha kolay ayıltacağı gibi odaklanmanıza da yardımcı olacaktır. İçerisinde bulunan L-Theanine molekülü sayesinde beyindeki alfa aktivesini artıracaktır. Aynı zamanda bu molekül, sizin odaklanmanızı artıracak ve gevşemenizi sağlayacaktır.

Enerjik Olmanızı Sağlar

Siyah çayda bulunan kafein, diğer içeceklerdeki gibi çok fazla değildir. Az miktarda bulunan kafein, kan akışınıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda beyin fonksiyonlarınızı güçlendirecektir. Bunları yaparak sizin gün boyu normalden biraz daha fazla enerjik olmanızı sağlayacaktır.

Astımınızı Rahatlatır

Siyah çay tüketiminin astım hastalarını rahatlattığını çoğu kez duymuşsunuzdur. Evet bu olası bir durum. Siyah çay tüketildiğinde, hava geçişini genişleterek daha rahat nefes alınmasını sağlar. Nefes almakta zorlanan insanlar ve astım hastaları siyah çay tükettiğinde daha rahat nefes alacaklardır.

Ayak Kokusunu Önler

Siyah çayın ayak kokusuna çözüm olarak kullanıldığını bir çoğumuz biliyoruzdur. Bilmeyenler için şöyle bir anlatalım. Ayağınız çok fazla terliyor ve kokuyorsa çay buna çözüm olabilir. Normal şekilde demleten çayı ılıması için bir kenara bırakın. Ilıyan çayın içerisine ayaklarınızı koyarak 20 dakika o şekilde bekleyin. Ardından ayaklarınızı çıkarıp ılık su ile durulayın. Bu yöntem hem ayaklarınızın kokmasını hem de ayaklarınızda varsa kaşıntıyı önleyecektir.

Çayın Zararları

Her gıdanın fazla tüketimi olumsuz sonuçlara yol açtığı gibi çayın fazla tüketimi de sağlımız açısından tehdit unsuru olabilir. Çayın faydalarına az çok göz attık. Sıra geldi çayın bilinmeyen zararlarına. Siyah çayın vücudumuza ne gibi zararları varmış, şimdi de onlara bakalım.

Baş Ağrısı

Belirli baş ağrılarını, kafein alarak çözebiliyoruz. Ancak kronik olan baş ağrılarında, kahve ve çayı fazla tüketerek fazla kafein almak doğru olmaz. Sık şekilde tüketilen çay da baş ağrısı yapabilmektedir. En azından başınızın ağrısı dinene kadar kafein ürünleri tüketmeyin.

Hamilelik Sorunları

Hamilelik sırasında çok fazla çay tüketmek, içerisinde kafeinden dolayı düşük yapma ihtimalinizi artırıyor. Hamilelik sırasında kafein alımına çok dikkat edilmesi gerekiyor. Günlük kafein miktarını, 200mg’ın üzerine çıkarmamanız gerekiyor. Çay tüketimlerinizde ise çok demli olmayan açık çayları tüketin. Hamilelik döneminizde yüksek kafein tüketimi ile endişeleriniz varsa mutlaka uzmanınıza görünmelisiniz.

Kaygı, Stres, Huzursuzluk, Sinir ve Uykusuzluk

Dediğimiz gibi her gıdanın fazla tüketilmesi, zararlı sonuçlar doğurabilir. Çayın içerisinde kafein bulunduğundan fazla tüketilmesi zararlıdır. Gün içerisinde çok fazla tüketilen siyah çay, sinirlenme, uykusuzluk, stres, huzursuzluk ve aşırı kaygılı olmak gibi durumlar doğuracaktır. Çay tüketmeyi çok seviyorsanız, çok demli olmayan açık çaylar tüketin.

Çay Tüketimi Tavsiyesi

Çay Tüketiminize lütfen dikkat edin. Çok demli çay tüketiyorsanız, günde 2 çay bardağından fazla tüketmeyin. Genel olarak ta çok demli olmayan açık çaylar tüketmeye özen gösterin. İçerisinde bulunan kafein düşük miktarda olsa dahi, bu sizin demleme ve tüketme şeklinize göre artabilir.

Yetişkinler için günlük tüketilen kafein miktarı en fazla 300mg. olmalıdır. Bir çay bardağı siyah çayda ortalama kafein miktarı, 40mg. İle 80mg. arasındadır. Dediğimiz gibi bu miktar, demleme ve tüketme şeklinize göre değişiklik gösterecektir. Kafein miktarı yüksek olan gıdaları, gün içerisinde fazla tüketmemeye özen gösterin. Çayın faydaları ve zararları konusunda artık daha bilinçli olduğunuza inanıyoruz. Tüketiminize dikkat etmenizi sizden daha çok istiyoruz. Sağlıklı, mutlu ve huzurlu günleriniz olsun.

İlgili Haberler