Çaydaki Korkutan tehlike. Demlediğiniz çay sizi zehirleyip ve hasta edebilir

Neredeyse her gün severek tüketilen çayın bilinmeyen büyük tehlikesi hakkında uzmanlar uyardı. Çayın bu zararı vücudunuzda etki gösteriyor. Uzmanlar dikkatli olmaya çağırdı.

Çaydaki Korkutan tehlike. Demlediğiniz çay sizi zehirleyip ve hasta edebilir
Yayınlanma Tarihi : 10 Nisan 2021 17:46

Kahvaltı, yemek sonrası, muhabbet arası, tatlıların yanında her an eşlik eden çaydaki bilinmeyen tehlike hakkında Prof. Dr. Bekir Bükün uyardı. Prof. Dr. Bükün, çayın yüksek ısıya maruz kalması durumunda vücuda büyük zararlar verdiğini belirtti. Çaydaki tehlike hakkında uyarıda bulunan Bükün,  çay demlerken dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı.

Tehlikeyi aktif eden yüksek ısı…

Prof. Dr. Bekir Bükün, çayın kendisini koruma mekanizması olan tein ve tanen adlı bileşikleri içerdiğini belirtti. Bükün, bu bileşenlerin yüksek ısıya maruz kaldıklarında aktif olmakta ve insan vücudunda kansere kadar varacak zararlar meydana getirdiklerini belirtti.

Tadı acı ise tüketmeyin

Prof. Dr. Bükün, yüksek ısıya maruz kalmış çayın nasıl anlaşılacağı sorusunun yanıtının tadında olduğunu vurguladı. Çayın tadının acı olması durumunda tüketilmemesi gerektiğini vurgulayan Bükün, yaygın olarak yapılan bir yanlışa daha dikkat çekti.

Üst demliğe kuru çayın alt demliğe ise soğuk suyun eklendiğine dikkat çeken Bükün, mümkün ise kuru çayın bulunduğu demliğe biraz soğuk soğuk eklenmesini tavsiye etti. Alttaki su kaynayınca biraz beklenerek çayın üzerine dökülmesini, ancak suyun asla fokurdayacak kadar kaynatılmamasını belirtti. Bükün, aksi halde çayın sağlığa zararlı hale geleceğinin altını çizdi.

Sağlığa zararı nedir?

Acı tadı olan yüksek ısıya maruz kalmış çayın ilk zararının mideye olduğunu belirten Bükün, tüketilmesi halinde başta gastrit ve ülser olmak üzere mideye pek çok zararının dokunduğunun altını çizdi.

Bükün, kaynar suyun direkt olarak kuru çaya dökülmesi bakteri oluşumuna sebep olurken, yüksek ısı ile yapılan çayın kanser yapabileceğini de sözlerine ekledi. Bükün’ün belirttiği diğer bir hata ise kuru çayın üst demliğe hemen alınması. Bu hata nedeniyle nemli ortamda kuru çayın rutubet alması kaçınılmazdır.

İlgili Haberler