Çayını Yapıp Yüze Sürülünce O Sorundan Eser Kalmıyor... En Şifalı Baharatlardan Sumağın Faydaları!

Çayını Yapıp Yüze Sürülünce O Sorundan Eser Kalmıyor... En Şifalı Baharatlardan Sumağın Faydaları!

Mor rengi ile salatalara eklenen sumakın bilmediğimiz yararları ortaya çıktı. Meğer bu baharatın çayı demlenip yüze sürülünce... Sumak baharatının hiç bilinmeyen yararları açığa çıktı. Sumak nasıl kullanılır?

Sumak aslında bitki formunda yer alan ve kurutularak tüketilen bir baharat türüdür. Sumağı yemeklerde ya da salatalarda da kullanabileceğiniz gibi, çayını da demleyerek içebilirsiniz. Peki sumağın faydaları neler?

Sumak bitkisinin en bilinen faydası annelere! Emziren kadınlar için süt yapmakta yardımcı olan sumak, yemeklere katılarak tüketilebilir. Diğer yandan sumak baharatı, kadın hastalıklarına karşı da etkilidir. Özellikle meme kanserine karşı sumağın etkili olduğu düşünülüyor.

Salatalara katarak tüketince...

Sumak baharatının iltihap azaltıcı etkisi vardır. Özellikle idrar yollarından sorunlar yaşayan kişiler, sumak baharatını daha fazla tüketerek bu noktadaki iltihapları kurutmak ve bağırsak yollarını tedavi edebilir. Diğer yandan idrar söktürücü özelliği de olan sumak baharatını tüketerek, toksik maddeleri vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz.

Sumak baharatı, koku hapsedici özelliğe de sahiptir. Bu sayede bol soğanlı yiyeceklerin yanında yapacağınız bir salataya sumak eklerseniz ağır koku çok daha hafifleyecektir. Hatta bol soğanlı salatalara da bol bol sumak ekleyip tüketebilirsiniz. 

Önemli hastalıklarla boğuşuyor

Kan basıncına da etki eden sumak, basıncı düşürmesinin kanında, kan kolesterol seviyelerini de düşürür. Bu sayede sumak hem kalp sağlığını hem de karaciğer sağlığını korumaktadır. 

İltihap giderici özelliği sayesinde enfeksiyon rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Sumak çay haline getirerek içildiğinde kışın karşılaşılan boğaz ağrılarına iyi gelmektedir. Diğer yandan ateş düşürücü etkisi olan sumağı, bronşit, deri iltihabı gibi sorunlar içi de rahatlatıcı etki sağlaması için tüketebilirsiniz.

Çayını demlemek için...

Sumak çayını yapmak için bir su bardağı sıcak suya bir tatlı kaşığı kadar ekleyin. Demlendiğinde tüketebilirsiniz. İçildiğinde de etkisini gösteren sumağı cildinize de mutlaka sürün.

Pamuk yardımı ile çayı yüze sürüldüğünde akne giderici etkisini gösteren sumak ile daha iyi bir cilt görünümüne kavuşabilirsiniz.