Çayır Çimen alerjisine Dikkat!

Çayır Çimen alerjisine Dikkat!

Göğüs Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Necla Songür, toplumun yaklaşık yüzde 20-25'ini etkileyen alerjik nezlenin, tedavi edilmediği takdirde astıma neden...

Göğüs Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Necla Songür, toplumun yaklaşık yüzde 20-25'ini etkileyen alerjik nezlenin, tedavi edilmediği takdirde astıma neden olabildiğini söyledi.

Memorial Antalya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümünden Prof. Dr. Necla Songür, alerjik hastalıklar ve korunma yolları hakkında bilgi verdi. Bahar ve ardından yaz mevsimi ile birlikte alerjik hastalıkların daha sık görülmeye başlandığını kaydeden Songür, toplumun yaklaşık yüzde 20-25'ini etkileyen ve kadınlarda yaygın olarak rastlanan alerjik nezlenin, tedavi edilmediği takdirde astıma neden olabildiğini söyledi.

7 aylık uzun bir süreç

Alerjilerin alerjen adı verilen, havada bulunan, küçük partiküllere karşı burnun verdiği anormal yanıt sonucu geliştiğini ifade eden Prof. Dr. Songür, "Bazı insanlarda bu partiküller akciğerlerde alerjik astım, gözlerde de alerjik konjonktiviteye neden olabilir. Alerjilerin meydana gelmesinde çevresel faktörler ve genetik yatkınlık büyük rol oynamaktadır. Alerji mevsimi şubat ayında başlar ve ekim ayında son bulur. Ağaç, çimen ya da yabani ot polenleri alerjiye sebep olabilir. Şubat ve mart aylarında daha çok yaprak döken ağaçların polenlerinden kaynaklanan alerjiler ortaya çıkar. Mart ayının sonundan temmuz ayına kadar olan süreçte ise alerji yapma özelliği çok kuvvetli olan çayır çimen maruziyeti ile ilişkili alerjiler görülür. Temmuz'dan sonraki iki aylık süreçte de yabani otların polenlerinin tetiklediği alerjiler ile karşılaşılmaktadır" dedi.

"Rüzgarlı havalarda özellikle dikkat edin"

Mayıs, haziran ve temmuz aylarında çayır çimen alerjileri olarak adlandırılan alerjinin kişileri en çok rahatsız eden alerji tipi olduğunu belirten Prof. Dr. Necla Songür, "Bahar ve yaz ayları, rüzgarın da bol olduğu dönemlerdir. Özellikle Antalya gibi doğa ortamı çok olan bir yerde alerjen gücü yüksek olan çayır çimen polenleri rüzgarla çok daha hızlı bir şekilde geniş alanlara yayılabilmektedir. Bu nedenle de alerjik kişiler üzerinde etkileri güçlü olabilmektedir. Akdeniz Bölgesi'nde çayır çimen ve çam alerjileri daha çok görülmektedir. Nemin de etkisiyle bu bölgede yaşayan kişiler, diğer bölgelere kıyasla daha risk altındadır" ifadelerini kaydetti.

"Sınava hazırlık sürecini zorlaştırıyor"

"Sınav hazırlıklarının yoğun olduğu bahar ve yaz mevsimi, alerjik bünyeli öğrenciler için zor geçebilmektedir" diyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Songür, "Alerjik nezleye bağlı burun tıkanıklığı yaşayan kişilerde gece uyku kalitesi azalabildiğinden, ertesi gün dikkat bozukluğu, baş ağrısı veya uykuya meyil olur. Bu durum erişkinlerde iş gücünde, öğrencilerde ise okul performansında azalmaya sebep olabilir" açıklamasında bulundu.

"Geçmeyen öksürük astım habercisi olabilir"

Öksürüğün, alerjik nezleyi işaret eden şikayetlerden biriyken, astım hastalığının da tek belirtisi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Songür, "Astım dendiği zaman akla sadece nefes darlığı gelmemeli, kronik öksürüğün astımın belirtisi olabileceği göz ardı edilmemelidir. Astımlı hastaların bir kısmında şikayet sadece öksürüktür ve bu öksürükle seyreden astım olarak tanımlanır. Öksürükle seyreden astım klasik astımın bir öncüsü olarak kabul edilir ve tedavi edilmez ise yüzde 30 oranında klasik astıma dönüşebilir. Alerjiye karşı kullanılan ilaçlar baş etmede büyük oranda yardımcı olsa da, uygulanan tedavinin yanı sıra kişilerin kendini koruyarak yaşaması büyük önem taşımaktadır" dedi.

"Kıyafetleri açık havada kurutmaktan kaçının"

Alerjiden korunma yolları hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Songür, "Alerjiden korunmak, polenlerin en yoğun olduğu sabah erken saatlerde dışarı çıkmamaya özen gösterin, sabah erken saatlerde evinizi havalandırmayın. Evi cam açarak havalandırmak yerine, polen filtreli klima kullanın. Klimanın olmadığı durumlarda polen filtreli hava temizleyicileri tercih edin. Çim biçme gibi aktivitelerden kaçının ve mutlaka böyle bir aktivite yapılacaksa maske takın. Dışarıdan eve geldiğinizde kıyafetlerinizi mutlaka değiştirin. Kıyafetleri açık havada kurutmaktan kaçının. Çayır ve çimenin bol olduğu piknik alanlarına gidildiğinde maske takmaya özen gösterin. Tatil için daha nemli ortamları veya yüksek rakımdaki yerleri tercih edin. Saçlarda biriken polenler için her gün mutlaka banyo yapın. Sabah erken işe giderken arabanızın camlarını açmaktan kaçının. Dışarıda gözlük ve şapka kullanın ve gözlüklerinizi polenlerden arındırmak için her gün akan suyun altında yıkayın" ifadelerini kaydetti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.