Çekirdek Çitletmeniz için 5 Geçerli Sebep. Şaşırtan bir yararı daha çıktı

lezzetli bir atıştırmalık olmasının yanı sıra ayçekirdeği sağlık adına da inanılmaz derecede faydalıdır. Ayçekirdeğinin insan sağlığına olan en önemli faydaları şu şekilde sıralanabilir;

Çekirdek Çitletmeniz için 5 Geçerli Sebep. Şaşırtan bir yararı daha çıktı
Yayınlanma Tarihi : 30 Kasım 2020 00:35

1. Kalp Damar Sağlığına Faydası

Ayçekirdeği, kalp damar sağlığı için önemli olan iki besin bileşeni içerisinde barındırmaktadır. Bunlar E vitamini ve folat. 1 su bardağının çeyreği kadar ayçekirdeği tüketildiği zaman, günlük tüketmeniz gereken E vitamini ihtiyacınızın yüzde 60’ından fazlasını almış olacaksınız.

Bu esansiyel vitamin, oldukça önemli antioksidan görevi görmektedir ve dengeli düzeylerde E vitamini kalp damar rahatsızlıklarından dolayı erken ölüm riskini toplamda daha fazla düşürülmesi ile bağlantılı bulunmuştur.

İç Hastalıkları Uz. Dr. Baha Aydoğ, beyin sağlığını ve hücre zarlarını şişme ve kızarıklık gibi durumlara karşı korumak için E vitamininin, serbest radikallerin temizlenmesinde yardımcı olduğunu belirtti.

2. Fitosteroller Sağlıklı Kolesterol Düzeylerini Destekleyicidir

Ayçiçeği, yüksek oranda fitosterol içerir. Fitostetoller kolesterole benzeyen fiziksel özellikleri vardır. Araştırmacılar, ayçekirdeğinin sağlıklı kolesterol düzeyini destekleyici etki sağladığını birçok kez göstermiştir.

3. Zengin Magnezyum Kaynağı Olması

Magnezyum eksikliğinde, kalp damar hastalıkları, sinir ve bağışıklık sistemlerini etkileyen çeşitli sağlık sorunları oluşabilir.

Bir su bardağının dörtte biri kadar ayçekirdeği, günlük alınması gereken magnezyum miktarının yüzde 25’inden fazlasını karşılamaktadır. Bu durumda beyniniz, kaslarınız, kalbiniz ve daha birçok sağlık sorununa karşı koruma sağlar. Türkiye’deki 65 yaş üstü vatandaşların yüzde 8’ine denk gelen 400 bin vatandaşın Alzheimer hastalığına yakalandığı tespit edilmiştir. Bu rakamın 2030 yılı itibariyle iki kat artacağı ve 2050 yılı itibariyle ise üç kattan daha fazla artış olacağı beklenmektedir.

4. Sağlıklı Duygu Durumunu Destekler

Ayçeğirdeğinin içerisindeki magnezyumun ekstra bir faydası da bulunmaktadır, sağlıklı bir duygu durumu sağlamaktadır. Yüz yıldan fazla süreden önce, depresyon sorunu olan hastalara magnezyum sülfat verilmekteydi. Magnezyumun sağlık adına başarılı ve güvenli olmasından dolayı, değerli bir seçenek haline gelmiştir. Günümüzde de magnezyum ruh sağlığı adına homeopatik terapilerinde oldukça önemli rol almaktadır.

5. Selenyum İçerir

Güçlü antioksidan ve tiroit sağlığı için süper ayçekirdeği esansiyel besin olan selenyum barındırmaktadır. Çalışmalar, selenyumun antioksidan fonksiyonunda etkili rol oynadığını ve vücuttaki kızarıklıkların ve şişkinliğin azaltılmasında yardımcı olduğu kanıtlamıştır. Aynı zamanda ayçekirdeği, tiroit hormonunun metabolizmasında kritik bir rol üstlendiği yakında zamanda kanıtlanmıştır. Selenyumun, hasar gören hücrelerin DNA’sını onarımı uyarma yeteneğine de sahip olduğu açıklanmıştır.

Bu  siteden Ulusalpost.com  Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz!