Çelik Tencere ve Yanmaz Tavaları Temizlemenin İpuçları

Çelik Tencere ve Yanmaz Tavaları Temizlemenin İpuçları

Tencere ve tavalar kullanılırken ister istemez yıpranırlar. Mutfaktaki en büyük yardımcılarımızdan olan bu ürünleri daha uzun ömürlü olacak şekilde kullanmak için bu ipuçlarını kullanın. İşte tava ve tencereleri ilk günkü gibi yapacak formüller...

Yanan, çizilen, yağ içerisinde kalan tencerede tavaların temizliğini her gün erteledikçe daha kötüleşiyor. Tencere ve tavaların temizliği için hem kolay hem de etkili olan bu yolları mutlaka uygulayın.

Tencere Yanıklarını Geçirmek İçin Tarif

Gereken malzemeler; bir miktar bulaşık makinesi deterjanı, bir su bardağı karbonat.

İlk olarak yanmış olan tencerelere bir bakalım. Yanmış tencereyi çöpe atmayı bile düşündüren lekeler için bu yönteme bir şans verin. Tenceredeki yanık izlerini geçirmek için yanan yerin üzerini geçecek kadar suyu doldurun. Suyun içerisinde de bir miktar göz kararı bulaşık makinesi deterjanı ekleyin. Tencereyi ocağa koyun ve suyu kaynatın. Bu işlemi akşamdan yapmaya özen gösterin.  Ertesi gün de yanan kısımları tahta kaşık ile kazıyın. Çok kolay çözündüklerini göreceksiniz. 

Karbonat vuruşunu yapmadan sakın tencere temizliğini bitirmeyin...

Tamamen temizlemek için biraz da karbonata ihtiyacımız olacak. Tencereyi yine kullanmayalım ve akşamdan bir su bardağı karbonat ve yine biraz su ile ocağa alalım. Kaynayan suyun altını kapatalım ve yine sabaha kadar bekletelim. Ertesi gün de normal bir şekilde süngerle yıkayalım. Tertemiz olduğunu göreceksiniz.

Yanmaz Tavalardaki Lekeler İçin...

Gereken Malzemeler; sıvı deterjan, fırça ya da spatula. 

Yanmaz tavaları temizlemek tencerelere göre daha kolaydır bu nedenle karbonat gibi maddelere ihtiyacımız yok hatta önceki tarifteki gibi iki gün uğraşmaya da ihtiyaç yok. Bunun için tavanın yarısını kaplayacak şekilde su doldurun ve kaynayana kadar ocakta tutun. Kaynadıktan sonra ocaktan almayın ancak ocağın altını kısın. Suyu taşırmadan beş ya da on dakika kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Sonrasında ise tavanızı alın ve biraz soğuttuktan sonra fırça ya da spatula ile izlerden arındırın. çok kolay çıktıklarını göreceksiniz.