Cennet kokan meyve Armut ile sabah kahvaltılarını şenlendirin! İşte muazzam Armut Reçeli Tarifi!

Cennet kokan meyve Armut ile sabah kahvaltılarını şenlendirin! İşte muazzam Armut Reçeli Tarifi!

Enfes kokusu ve harika tadı ile armut çok fazla tercih edilen bir meyve. Armut meyvesinden yapılan reçel ise oldukça lezzetli oluyor. Sulanmayan, bozulmayan diri diri yiyebileceğiniz tatlı reçel tarifi yazımızda.

Armut, her iki yarım kürede de yetişen mükemmel kokan çok lezzetli bir meyve. Türkiye'de oldukça yaygın olsa da her ülkenin bu meyveye kolayca ulaşamadığını unutmayın. Önemli bir meyve olan armudun reçeli de epey lezzetli oluyor.

Armut muhteşem tadı ve ilginç şekli ile oldukça sevilen bir meyve. Dünyada en fazla armut üretimi yapan ülke Çin iken Türkiye de sıralamada her sene değişmekle beraber ilk beşte muhakkak yer alıyor. Deyimlerimize bile yansıyan armut meyvesini sarayda da pek çok tatlı ve yiyecek için kullanıldığı bilinmektedir. 

Armudun iyisini ayılar yer şeklinde bir deyimimiz bile bulunuyor. Anlamı ise çok değerli olan şeylerin genel olarak hak etmeyenlerin eline geçtiği. Ancak bu tarifle armudun en iyi şeklini hak edenler yiyecek. İşte harika armut reçeli tarifi;

Gereken malzemeler ne?

İlk olarak manavınızdan altı tane dolu dolu güzel görünümlü armut seçin. Ancak sakın yemeyin, bunlar reçele ayrılacak. Toz şeker oranı ise üç su bardağı yeterli olacaktır. Bir yemek kaşığı kadar da limon suyu mutlaka gereklidir.

Nasıl yapacağız?

Armut kabuklarını soyalım ve içlerindeki çekirdek yuvasını da çıkaracak şekilde her birini dörde bölelim. Derin olan bir tencere seçelim ve armutları en dibe döşeyelim. Taze sıktığımız limon suyunu üzerlerine dökelim ve en üstüne de şekeri dökelim. 

Tencere kapağı açık olacak, bu şekilde yüksek ateş ile birlikte bir kez taşacak şekilde kaynattıktan sonra kısık ateşe getirelim. Bu şekilde 2 saate kadar pişirelim. Sakın az kaynatma hatasına düşmeyin yoksa reçel değil hoşaf yaparsınız. 

Ardından kavanozlarımızı ısıtalım, reçeli de bir parmak eksik olacak şekilde dolduralım. Sonrasında da metal kapakları kapatalım ve bir bez yardımı ile kavanozları ters çevirelim. İyice soğuyan reçeli serin ve kuru bir yerde saklayalım. Afiyet olsun.

İlgili Haberler