Cep telefonlarındaki bilinmeyen tehlike zarar veriyor oysa eve gelince herkes böyle yapıyor..

Cep telefonlarındaki korkutan tehlike. Kimse bu tehlikeye dikkat çekmiyor. Peki dikkat edilmesi gereken nedir?

Cep telefonlarındaki bilinmeyen tehlike zarar veriyor oysa eve gelince herkes böyle yapıyor..
Yayınlanma Tarihi : 20 Ocak 2021 20:09

Korona salgını başladığı günden bu yana herkes temizliğine baya bir önem vermeye başladı.

Sadece ev içerisi değil kullandığımız teknoloji ürünlerine de dikkat eder olduk.

Bugün günümüzde en çok elimizde tuttuğumuz şey cep telefonlarıdır. Eski zamanlarda açıkçası herkesin elinden TV kumandaları düşmezdi. Şimdilerde ise sadece cep telefonları bulunuyor.

Dışarıdan eve geldiğimizde yaptığımız bir yanlış aslında sağlığımızı tehlike atına atıyor. Korona salgını sonrası pek dikkat etmediğimiz bu yanlış konusunda uzmanlar önemli uyarılarda bulundu. Uzmanlar tarafından yapılan bu sağlık uyarısına dikkat edip sizlerde çevrenizdeki arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin!

Peki Cep telefonlarındaki bilmediğimiz bu tehlike ne? İşte herkesi ilgilendiren uzman uyarısına ilişkin detayların ayrıntıları.

Cep telefonlarınızda temizlik yaparken ıslak mendil ve kolonya kullanmayın. Bu yöntem hem sağlığınızı hem de cep telefonunuzu olumsuz anlamda etkiliyor. Cep telefonu ekranı bozulabildiği gibi hiç beklemediğiniz anda telefonu şarja takarken elektrik çarpmasına bile maruz kalabilirsiniz.. Şimdi sizlere doğru cep telefonu temizleme konusunda bilgiler vereceğiz..

Peki Cep telefonu Nasıl Temizlenir?

Öncelikle cep telefonunuzu temizlemeden önce kapatın ve kapatıldığından emin olun. Eğer cep telefonunuz arkada kapağı çıkartılabilen türden ise arka kapağını ve pili cep telefonunuzdan çıkartın. Cep telefonu temizleme işlemine SIM kart ve Micro SD kart dahil çıkarılabilir tüm parçaları ayırdıktan sonra başlayın. Cep telefonunuza ait sert cisimlerin temizliğinde alkollü mendil yada kolonya gibi sert kimyasal maddeler kullanmayın. Bu tür alkol oranı yüksek sıvılar cihazına zarar verebilir. Bunun yerine teknoloji ürünü satan mağazalardan temizlik solüsyonları satın alabilirsiniz. Unutmayın ki alabileceğiniz en güvenli solüsyonu bile cep telefonunuza doğrudan uygulamayın.

Cep telefonu temizliğinde kullanacağınız solüsyonu bir mikrofiber bez yardımı uygulayın. Öte yandan bez yerine, cep telefonunuzun pilini ve arka kapağının iç kısımlarını, kulak temizleme çubuğuyla ya da yumuşak başlıklı bir diş fırçası yardımıyla temizleyebilirsiniz. Telefonunuzun pilini yumuşak bir bez ile sildikten sonra pilin telefonun arka kısmına değdiği noktaları diş fırçası yardımıyla temizlemenizde fayda vardır.

Şüphesiz cep telefonlarının en hassas yerlerinden biri olan kamerayı ise yumuşak ve kuru bir bezle silin. En çok kir ve pislik toplayan mikrofon ve hoparlör boşluklarını ise yüzeysel olarak temizleyin. Bu deliklere herhangi bir cisim sokmaktan kaçının. 

 

İlgili Haberler