Cep Telefonlarıyla İlgili Yeni Düzenlemeler! Cep Telefonu Satışları Artık Böyle Yapılacak

Cep Telefonu alım ve satımıyla ilgili yeni bir düzenlemeye gidildi. Buna göre Cep telefonlarının bundan böyle nasıl satılacağı açıklandı.

Cep Telefonlarıyla İlgili Yeni Düzenlemeler! Cep Telefonu Satışları Artık Böyle Yapılacak
Yayınlanma Tarihi : 19 Şubat 2021 19:21

Cep Telefonları hayatımıza girdiği günden itibaren sayısız değişime uğradı. Çıkan her yeni model eskisini ya bir kenara attırıyor ya da sattırıyor. Flaş bir gelişme yaşandı cep telefonu satışlarıyla ilgili ve yeni düzenlemelere gidildi.

Konuyla ilgili olarak  Milliyet’in haberine göre, Türk Standartları Enstitüsü (TSE), ikinci el telefon satışlarında yapılması gerekenleri tek tek saydı. 

Bundan böyle İkinci el telefonlarının satışında cep telefonunun ambalajı, etiketi, garanti belgesi, IMEI numarasını içeren faturası ile reklam ve ilanına, ‘yenilenmiş ürün’ ibaresi mutlaka eklenecek. 

Ayrıca Kişisel verilerin güvenliği için müşterinin beyanı veya taahhüdü mutlaka alınacak. Yenileme merkezi, telefonun fabrika ayarlarına getirilmesini gerçekleştirecek. 
 
Öte yandan Cep telefonunun ana kartı değiştirildiği zaman bu durum acil olarak BTK’ya bildirilecek. Yenileme işlemi yapılan ikinci el cep telefonunun elektronik kimlik bilgileri bundan böyle değiştirilmeyecek. Yenilenen cep telefonunun sertifika işlemi yapılacak ve bu sertifika yenilenmiş ürünle birlikte teslim edilecek. 

Ayrıca satıcı ve alıcı tarafından Mobil Cihaz Kayıt Sistemi üzerinden klonlanmış, kayıp, çalıntı cihaz olup olmadığının kontrol işlemi yapılacak. Ve bundan böyle IMEI numarası beyaz listede bulunmayan ikinci el cep telefonlarının yenileme işlemi yapılamayacak. Fonksiyon kaybı olup olmadığı kontrol sonrasında tespit edilecek. Cihazın performans testleri kontrollerle birlikte yapılacak. BTK kayıtlarından hem alıcı hem satıcı tarafından kontrol edilecek.

Kısacası artık cep telefonu satışlarında hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Bu uyarıyı dikkate almanızda yarar bulunuyor... 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.