Cep Telefonu Alırken Dikkat! Çakma Telefonlar Her Yerde! Telefonun Sahte Olduğunu Anlamak İçin...

Cep Telefonu Alırken Dikkat! Çakma Telefonlar Her Yerde! Telefonun Sahte Olduğunu Anlamak İçin...

Cep Telefonu alırken dikkatli olun. Ucuz telefonlarda çakma tehlikesi gün geçtikçe daha büyük bir risk haline geliyor. Çakma telefonları anlamak için ne yapmak gerekiyor? O telefon markası, en fazla sahtesi üretilen marka oldu...

Sahte telefonlar piyasayı ele geçirdi. Yapılan araştırmalara göre artık çok daha profesyonel olarak üretilen sahte telefonları normalinden ayırt etmek zorlaştı. Peki telefonun sahte olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Gizchina'nın yaptığı bir araştırmaya göre piyasada en fazla çakması dolaşan telefon markası Samsung oldu. Güney Koreli telefon devi Samsung'un ikinci el ya da güvenilir olmayan mağazalardan alınırken ekstra dikkat etmek gerekiyor.

Iphone ve Çin devleri de listede üst sıralarda

İkinci sırada Apple gelirken, Çinli telefon devleri Huawei ve Xiaomi telefonları da peşinden geliyor. Telefonların normal fiyatından çok daha düşük satılması özellikle döviz kurunun yüksek olduğu ülkemizde çok daha cazip gibi görünse de  aslında çok tehlikeli. Teknolojik alışverişlerde mutlaka telefonun kendi mağazası ya da lisanslı mağazalardan alışveriş yapmak ya da ikinci el telefonu satın almadan önce bazı özelliklerine dikkat etmek gerekiyor.

IMEI kodunu e-devletten sorgulatın

Telefonun sahte olup olmadığını anlamak ise artık daha denetimli olduğu için kolaylaştı. Hatta E-Devlet üzerinden sorgulamayı hızla yapabilirsiniz. Bunun için telefonunuzun mesajlaşma sekmesine gelin ve *#06# yazın ve mesajı gönderin. Gelen mesajda ise telefonunuza ait IMEI kodu yer alacak. Bunu ise e-devletim IMEI Sorgulama kısmına girerek cihaz bilgilerinizi sorgulatabilirsiniz. Elinizdeki telefonun modeli ve markasının asıl ismi karşınıza çıkacaktır.

Samsung telefonların sahte olduğu nasıl anlaşılıyor?

Samsung bu konuda daha dezavantajlı durumda olsa bile diğer android yapıdaki telefonlardan ayrı olarak orijinalliğini ispatlayan bir uygulaması mevcut. Telefonunuzda arama sekmesine gelip *#7353# karakterlerini girerek arama gerçekleştirin. Menüde yer alan bilgiler ve resmi bilgileri karşılaştırabilirsiniz.

Iphoneların çakma olup olmadığını anlamanın en kolay yolu

Iphonelar için ise telefondan appstore'u açmak yetiyor. Çoüu sahte üretici google play store'u makyajlayarak çakma telefona yüklüyorlar. Eğer Appsotredan geçmişteki kullandığınız uygulamaları göremiyorsanız o zaman telefonunuz orijinal değil demektir.

İlgili Haberler