Ceviz Yerken İçinden Çıkan bu perdeyi çöpe atmayıp kaynatın için o sorunu geçirir

Ceviz Yerken İçinden Çıkan bu perdeyi çöpe atmayıp kaynatın için o sorunu geçirir

Cevizin İçinde Çıkan Perde Çöp diye atılıyor hatta bir çok kimse tarafından ise fark edilmiyor! Oysa kaynatılıp içildiğinde çok şaşırtıcı bir faydası çıktı!

Ceviz Sonbaharda toplanan ve kış boyu tüketilebilen kabuklu harika bir yiyecek. Cevizin yaprağından tutunda kabuğuna kadar içindeki içten tutunda perdesine kadar her şeyi faydalı..

Ceviz Beyne benzemesi nedeniyle en  büyük faydası beynimize ve hafızamızadır. Genelde böreklerimizi cevizle süsleriz . Pastalarımıza ceviz ekleriz. Keklerimize ekleriz.. Hatta Cevizi sade olarak bile tüketmek bir şeye katmadan yemekten çok daha iyidir...

Ancak Şimdi Sizlere ceviz içerisindeki bir perdeden bahsedeceğiz! 

Cevizin içerisindeki ağaç şeklindeki kabuklar dikkat ettiyseniz görünüm itibariyle akciğere benzemektedir.

Bu kabukların çok az bir kısmını bile kaynatarak içtiğinizde akciğerleri temizlediği ve akciğerlerinizdeki balgamı  düzenli kullanımda tamamen söküp attığı söylenmektedir.

Aynı zamanda içerisinde bulunan omega 6 vitaminleri ve diğer faydalı minareler,  yağ yakımı aktif hale geliyor ve faydalı kollestrol ile damar sağlığını koruyor.

Ulusalpost'un derlediği bilgilere göre: Ancak kötü kollestrolü olanların ceviz içi ile birlikte mutlaka cevizin içinden çıkan kabukları çay ile beraber tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Bölgesel yağlanması olanlar, diyet yaptığı halde göbek ve basenlerinde fazlalık olanlar için ideal bir yağ eritme ve kilo verme kürü olduğu biliniyor.

 Ayrıca prostat kanseri, kalın barsak ve göğüs kanseri çeşitlerinden korunmamızı sağladığı ayrıca bağışıklık sistemimizi de güçlendirdiği biliniyor.

 Cevizin içinden çıkan kabuklar nasıl kaynatılır?

Birkaç parça kabuğu 1 fincan suda 2-3 dakika, kırmızı renk alana kadar kaynatın, biraz demlendikten sonra her gün 1 bardak içebilirsiniz.

En Yeniler