ÇEVRE SORUNU VE BİZ

Ne kadar duyarsız insanlarız; “Sen mi kurtaracaksın? Sana ne, bana ne.” gibi bir sürü geçiştirici sözler söyleriz. Sorumluluktan kaçarız. “Sorumluluğu kabul etme yeteneği insanın ölçüsüdür.”H.Browne . Siz ne dersiniz?

Yerlere çöp atanlar, başkalarına toplatmaktan zevk mi alıyorlar? Çevremize karşı daima duyarlı olmalıyız. Bir değişiklik istiyorsak önce kendimizden başlamalıyız. Tabii ki çevre temizliği derken, bir babanın ağzında sigarayla, çocuğuna “Aman oğlum! Sakın sigara içme kütü şeydir.” derken ne kadar inandırıcı olursa; çevremizin temizliğini isterken, kendimiz çevreye poşetler atıp, temizliği başkalarından beklemeye benzer. Siz tahmin edin artık.

 Hepimizin yaşamak zorunda olduğu bir çevresi var. Sahip çıkmazsak zamanla bu çevreyle birlikte kaybolur gideriz. Herkes duyarlı olsaydı. Şu andaki çevre kirliliği daha az, tahmin edilenden daha temiz olmaz mıydı? 

 Atmaca atağından belli olur,

Arsız borçlu, batağından belli olur.

Oturup kalktığı yerdir kişinin aynası;

Aslan yatağından belli olur.

“Temizlik imanın yarısı.”Hangi temizlik? Vücut temizliği mi? Yoksa çevresinin temizliği mi? Bence her ikisi de. Biri olmazsa ötekinin kıymeti yok. Temiz insan, temiz çevrede olur? Siz ne dersiniz? 

“Herhangi bir zamanda hayatının rotasını değiştirmeye karar verebilirsin, bunu senden kimse alamaz. Herkes kendi istediği yönü seçebilir.”C.Moustakas. 

 Bir şeyi başarmak, değiştirmek istiyorsak, önce kendimizden başlamalıyız.     Başkalarından yapmasını istediğimizi, önce biz yapmaya çalışmalıyız. Yönetici üstüne düşeni, bizde üstümüze düşen sorumluluğu kabullenmeliyiz. O zaman daha kolay olur değişiklikler. Biliyorum. Bazı şeyleri değiştirmek kolay değil. Kalıplaşmış beyinleri törpülemek kolay değil. Ama denemek gerek yinede. “Denemekten vazgeçmek gibi başka bir başarısızlık yoktur. İnsanın içindeki yenilgiden başka yenilgi yoktur. Kendi içimizdeki amaç zayıflığından başka, gerçekten aşılmaz bir engel yoktur.”E.Hubbard. Korkuyla başarı gelmez.

 Her şey ilk adımla başlar. Bir bebek ilk adımla yürümeye başlar. Her şeyin bir ilki vardır.  Gelin ilk adımı atalım birlikte. Bir ilki başarmak için ne duruyoruz hala?

Önceki ve Sonraki Yazılar