Cezaevinden Kırkpınar’a Hasan Borucu

Cezaevinden Kırkpınar’a Hasan Borucu

Geçen yıl cezaevinden katıldığı güreşlerde çeşitli dereceler elde eden 25 yaşındaki pehlivan Hasan Borucu, tahliye oldu ve 655'nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri hazırlıklarına başladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi güreşçisi olan Borucu’nun hedefi başaltında birinci olarak başpehlivan unvanını almak.
Aksu’da işçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Hasan Borucu, dedesi Hasan Borucu önerisi ile güreşe başladı. İki erkek kardeşi de güreşçi olan Borucu, ferdi olarak küçük boylarda çeşitli dereceler yaptı. Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Spor Kulübü Güreş Koordinatörü, Mustafa Karaboğa, Borucu’yu keşfetti ve 2004 yılında takımına kazandırdı. Profesyonel olarak güreş hayatına devam eden Hasan Borucu, 2009 yılında ise yaşadığı talihsiz bir olayın ardından cezaevine düştü. 4 yıldır mahkum olan Borucu, buna rağmen spordan kopmadı ve cezaevinde alınan izinle antrenmanlarına devam etti.


CEZAEVİNDEN GÜREŞ MÜSABAKALARINA KATILDI
Hasan Borucu, geçen yıl Elmalı F Tipi Kapalı Cezaevi'nden Adalet Bakanlığı’nın özel izniyle çıktığı 655'nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başaltında üçüncü turda yenilmiş, 663. Elmalı Yeşilyayla Güreşleri’nde aynı kategoride ikinci olmuştu. İki gün önce tahliye olan Borucu, antrenörleri ile birlikte Kırkpınar için hazırlıklarına başladı. Zor şartlar altında geçen yıl dereceler elde eden Borucu’nun hedefi ise bu yıl Kırkpınar başaltında birinci olarak baş pehlivan olmak.


ATADAN GÜREŞÇİ


25 yaşındaki güreşçi, dedesi Hasan Borucu’nun tavsiyesi ile güreşe başladığını hatırlatarak, ardından Mustafa Karaboğa’nın önerisi ile Büyükşehir Belediyesi Saat Spor Kulübü’nde profesyonel olarak güreşe devam ettiğini aktardı.
Kırkpınar’da çeşitli boylarda 4 birincilik elde ettiğini anımsatan Borucu, “Türkiye’nin her yerinde düzenlenen güreşlerde dereceler elde ettim. Ama 2009 yılında yaşanılan bir olay nedeniyle 4 yıl mahkeme sürdü, cezaevine girdim. Hayatım bir anda değişti. Çünkü güreşte hedeflerim vardı. Hepsi yarım kaldı” dedi.


“CEZAEVİNDEN GÜREŞE KATILDIM”
Cezaevinde ilk başlarda hayata küstüğünü ve ardından güreş hedeflerinin aklına geldiğini ifade eden Borucu, “Cezaevinde spora ara vermedim. Geçen
yıl 663 Elmalı Yeşil Yayla Yağlı Güreşleri’ne katılmam için bana özel izin alındı. O güreşte başaltında final yaptım. Cezaevi şartlarından çıkıp ikinciliği elde ettim. Az da olsa bir şeyleri başardığıma inanıyorum. Ama bu yeterli değil” ifadelerini kullandı.


“HEDEFİM ÖNCE BAŞPEHLİVAN OLMAK”
Bu yıl Kırkpınar’da final yapıp başpehlivan olmak istediğini vurgulayan Borucu, “Çocukluğumdan beri hayalim bu. Bütün güreşçilerin hedefinde önce başpehlivan olmak vardır. Tabi ki daha iyi noktaya geldikten sonra Kırkpınar başpehlivanı olmak. Altın Kemer’i Antalya’ya getirmek isterim” diye konuştu.
“CEZAEVİNDE SPORDAN KOPMADI”
Hayatta yaşanılan tüm olumsuzluklara rağmen pozitif bakılması gerektiğini dile getiren Borucu, “Bende ilk başlarda cezaevinde hayata küstüm. Kendine güven ve inanmak çok önemli. Orada her şeyden uzakta kalıyorsun. İyi bir şey örnek alınamıyor ortamda. Ama ideallerin olduğu zaman ayakta kalıyorsun. Özgürlük kadar güzel bir şey yok. Elinde fırsat varsa daha iyisini yapmak için çaba harcayacaksın” dedi.


“BÜYÜKŞEHİR GÜREŞÇİSİ”
Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Spor Kulübü Güreş Koordinatörü Mustafa Karaboğa, kulüp olarak hem yeşil sahada hem de minderde Antalya’yı başarı ile temsil ettiklerini kaydetti.


2002 yılında Büyükşehir Belediye Başkan Menderes Türel, tarafından güreş alt yapısının meyvelerini vermeye başladığını dile getiren Karaboğa, “ O zamanki sporcular şimdi 20’li yaşlara geldi. O sporcular şimdi Antalya ve ülkemizi başarı ile ulusal ve uluslar arası alanda temsil ediyorlar” dedi.
KARABOĞA: “HASAN ÇİFT ANTRENMANLA HAZIRLANIYOR”
2016 yağlı güreş sezonuna en iyi şekilde hazırlanmaya başladıklarını belirten Karaboğa, “Bu yıl önemli bir güreşçimizde bizimle olacak. Hasan Borucu, yaşadığı talihsiz bir olayın ardından cezaevine girmesine rağmen güreşten kopmadı. Geçen yıl izinle güreştiği Elmalı’da başaltında ikinci oldu. Cezası birkaç gün önce bitti. Ertesi gün antrenmanlara başladı. Borucu, Edirne’de başaltında final yapmak için günde çift antrenman yapıyor. İnşallah bu sezon hem bizim hem diğer sporcular için başarılı olur” diye konuştu.


“HASAN AÇIĞI KAPATACAK”
Borucu’nun Kırkpınar’da başaltı boyunda güreşeceğini aktaran Karaboğa, “Hasan planladığımız şekilde çalışmalarına devam etmesi halinde kendisinden bu yıl başpehlivanlık bekliyoruz. Hasan 2 senedir sahalardan uzak kaldı. Biz onun hırsına ve disiplinine güveniyoruz. Bizi mahcup etmeyecek. Biz Hasan’ı hocası olarak tebrik ediyoruz. Cezaevine girip de hayata küsen kişileri biliyoruz. Hasan hayata tutundu. Geçen yıl cezaevinde olmasına rağmen alınan izinle Elmalı’da güreşçi ve final yaptı. Kırkpınar’a 5 ay kala Hasan çok iyi çalışıp açığını kapatacak ve birici olacak” açıklamalarında bulundu.


AYNUR: “HASAN BAŞPEHLİVANLIĞA ADIM ATACAK”
Geçen yıl Kırkpınar’ın finalisti Osman Aynur ise hazırlıkların çok iyi gittiğini belirterek, ekip olarak Edirne Kırkpınar’a bu yıl damgalarını vuracaklarını söyledi.


200’e yakın sporcu ile Antalya’yı temsil edeceklerini aktaran Aynur, “Hasan Borucu da Antalya’ya yakışan bir güreş sergileyecek. Cezaevinde iken bile derece yapması onun ne kadar hırsı ve başarılı bir güreşçi olduğunu gösterir. İnşallah başaltı boyunda final yaparak başpehlivanlığa adım atacak” dedi. 
İSA AKAR-ERTUĞRUL GÜN

Kaynak:Haber Kaynağı