• BIST 120.792
  • Altın 307,678
  • Dolar 6,0485
  • Euro 6,5545
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 15 °C

Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Saygınlığın Ölçüsü Demokrasi Ve Üretimden Gelir

Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Saygınlığın Ölçüsü Demokrasi Ve Üretimden Gelir
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Saygınlığın ölçüsü demokrasi ve üretimden gelir. Demokrasiniz gelişmişse üretiyorsanız o ülke dünyanın her tarafında saygındır. Japonya niye saygındır? Bunun için..." dedi

KOCAELİ (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde (GOSB) iş adamlarıyla bir araya gelen Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, siyasette gerilim istemediklerini belirterek, güçlü bir uzlaşma kültürünü arzu ettiklerini söyledi.

Demokrasinin de uzlaşı kültüründe var olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, yargı bağımsızlığının olmadığı bir yerde uzlaşma kültürünün olmayacağını kaydetti.

Kılıçdaroğlu, "yargı bağımsızlığının olmadığı yerde sanayicinin mal ve can güvenliğinin olmayacağını" dile getirerek, "Demokrasimizi geliştirelim. Elbetteki geliştirelim. Bütün bu büyüme, gelişme dünyanın ilk 20 ekonomisine girmek hepsi parlamenter sistem içinde oldu. Şimdi diyoruz ki bunlardan vazgeçelim. Niye vazgeçiyoruz? Devlette iki başlılık olmaz? Devlette çift başlılık yok ki. Cumhurbaşkanının görevleri anayasada belli. Başbakan var, çoğunluk partisi lideri. Görevleri var, başbakanlık yasasında yazılı." diye konuştu.

"Saygınlığın ölçüsü demokrasi ve üretimden gelir"

Yeni modelde başkanlık konusunda belirsizlikler bulunduğunu, bu durumun da hukukun üstünlüğünü zedelediğini savunan Kılıçdaroğlu, "Bir ülkede adalet yoksa o ülkede devlet çöker. Hakimiyet elde ettiğiniz zaman adaleti bitirirsiniz, adaleti bitirdiğiniz zaman da devleti bitirirsiniz. Adalet, devletin temelidir. Siz temellerini sarsıyorsunuz. Neden buna ihtiyaç duyuyoruz anlamış değilim? Neden rejimi değiştiriyoruz?" şeklinde konuştu.

"Demokrasisi gelişmemiş hiçbir ülke büyümemiştir"

Kılıçdaroğlu, yeni modelde kimsenin parlamentoya gelip hesap vermeyeceğini ileri sürerek, şunları söyledi:

"Bir sürecin içine giriyoruz. Hukukun üstünlüğü önemli. Şöyle bir bakalım, Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunuyoruz. Keşke Türkiye'nin her tarafından böyle OSB'ler olabilse. Gelişmiş olabilse, ihracat yapabilse, Türkiye'nin saygınlığını arttırabilse. Saygınlığın ölçüsü demokrasi ve üretimden gelir. Demokrasiniz gelişmişse üretiyorsanız o ülke dünyanın her tarafında saygındır. Japonya niye saygındır? Bunun için... Almanya bunun için, ABD bunun için, Danimarka bunun için, Hollanda, Konya'dan küçük bunun için saygın. Demek ki demokrasinizi geliştireceksiniz, üretiminizi arttıracaksınız. Demokrasisi gelişmemiş hiçbir ülke büyümemiştir, tarihte örneği yoktur."

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim