• BIST 91.387
  • Altın 213,795
  • Dolar 5,3390
  • Euro 6,0627
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 0 °C
  • İzmir 9 °C

CHP liderinden açıklama var! Kurultay mı var?

CHP liderinden açıklama var! Kurultay mı var?
CHP'li Muharrem İnce'nin "muhalefeti değiştireceğiz" sözlerine atfen konuşan Kılıçdaroğlu; "İmzayı getirirsiniz, kurultayımızı yaparız" diye konuştu.

Milliyet’ten Meriç Tafolar’a konuşan Kılıçdaroğlu, dokunulmazlık görüşmelerinden, çözmü sürecine, Davutoğlu'na Başbakanlıktan el çektirilmesinde parti içi gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.
Kılıçdaroğlu'nu açıklamalardan satırbaşları şöyle;


İktidar müdahale ediyor


Kongre sürecinin hukuk çerçevesinde gerçekleşmesi ve siyasetin de buna müdahale etmemesi gerekir. Ama ortaya konan tablo, doğrudan iktidar kanadından müdahalenin olduğu şeklinde. İktidar kanadı ‘müdahale etmiyoruz’ dese de bu ‘aslında müdahale ediyoruz’ anlamını taşır.


‘Sudan çıkmış balık’ gibi bir yalnızlığa mahkum edildi
Davutoğlu, siyasi açıdan ömrünü tamamlayan bir lider olarak çıktı karşımıza. Dolayısıyla yolsuzluklara şu veya bu şekilde adı bulaşmış birisi değil. Kamu harcamalarında şeffaflık getirmek istediğini söyledi, Saray’dan fırça yedi. ‘Başka işin gücün mü yok’ diye. Ulaştırma Bakanlığı’nda çok büyük ihalelerin olduğunu ve bakanlık bürokrasisi ile siyaset arasında aynı parti içinde farklı grupların ciddi çatışmalar içinde olduğunu da biliyoruz. Davutoğlu, bu bağlamda saydamlıktan yana tavır aldı ve bütün bunlar Davutoğlu’nun başını yedi. Erdoğan, Davutoğlu’nu görevden aldıktan sonra, Davutoğlu’nun şu veya bu şekilde devlet yönetiminde etkin olmasını istemedi. Parti içinde de bir karar almasını sağlayacak mekanizmaların kurulmasını engelledi. Bir anlamda, hani derler ya ‘sudan çıkmış balık’ gibi bir yalnızlığa mahkum edildi.


Temiz bir insandı, bir kişiye direnemedi
Bir siyasi mevta için ne denir? ‘Hakkımı helal etmiyorum

’ demek itici olurdu. Sadece kendi partililerimize değil 79 milyona hitap ediyoruz. Davutoğlu, temiz bir insandı, bir kişiye direnemedi.


İmzayı getirirsiniz, kurultayımızı yaparız


Bu parti suçu olmaz. Elbette kurultayda aday olunabilir, yarışılabilir, bu gayet doğaldır. Yeniden yönetim değiştirmek istenebilir, kuralları vardır, toplarsınız kurultayı, delegeden yeterli imzayı getirirsiniz, kurultayımızı yaparız. Başka partiler gibi böyle bir kavga süreci yaratmayız, doğru da bulmayız.

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim