CHP’de ‘İnce’ delege hesabı

CHP’de ‘İnce’ delege hesabı

CHP’de olağan ve olağanüstü kurultay tartışmasının arkasından delege hesabı çıktı.

BAŞAK KAYA/ANKARA

CHP kurultayını olağanüstü yaparsa eski delegeler, olağan kurultay yaparsa yeni delegeler parti yönetimini belirleyecek.

CHP yerel seçimler, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde olduğu gibi 1 Kasım seçimlerinin ardından da kurultay tartışmasını yaşıyor. Parti yönetimine muhalifler olağanüstü kurultayın toplanmasını istiyor. Parti yönetimi ise ocak ayı sonu ya da şubat başında olağan kurultay yapılmasını planlıyor.

CHP, 12 il ve 150 ilçede olağan kongrelerini tamamladı. Şu ana kadar yaklaşık 200 kadar yeni delegesini de belirledi. Mevcut yönetim olağanüstü kurultay toplansa bile bu yeni delegelerin oy verme hakkı olduğunu savunuyor. Ancak parti yönetiminin değişmesini isteyen muhalifler ise eski delegelerin oy hakkı olduğunu vurguluyor.

İNCE HESAP

Muhaliflerin olağanüstü kurultayda eski delege ile oylama yapılmasını istemesinin arkasında CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin genel başkanlık yarışında aldığı oy oranı buluyor. O kurultayda bin 218 delegeden bin 121’i oy kullanmış oyların 976’sı geçerli, 145’i geçeriz sayılmıştı.

İnce aday olabilmek için 117 imza toplayabilmişti. Kılıçdaroğlu ise 994 delegenin imzasıyla aday olmuştu. Genel Başkanlık yarışında İnce 415 oy, Kılıçdaroğlu ise 740 oy almıştı. Muhalifler bu delege yapısı ile aradaki farkı kapatabileceğini ancak parti yönetiminin belirlediği yeni delege yapısı ile bunu sağlayamayacağını düşünüyor.

SÖZCÜ