CHP'deki 3 vekilin istifası sonrası kriz sürüyor! Sözcü yazarı Deniz Zeyrek Muharrem İnce'yi çıldırtacak

CHP'de üç vekil istifa etti. Muharrem ince yeni parti kuruyor. Krizle ilgili Sözcü yazarı Deniz Zeyrek ise dikkat çeken bir yazı yazdı..

CHP'deki 3 vekilin istifası sonrası kriz sürüyor! Sözcü yazarı Deniz Zeyrek Muharrem İnce'yi çıldırtacak
Yayınlanma Tarihi : 01 Şubat 2021 19:00

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek'i okuyanlar Kemal Kılıçdaroğlu'nun mağdur olduğunu düşündü. Muharrem İnce başta olmak üzere Kılıçdaroğlu'na muhalif olan herkes suçluymuş. Hatta bu isimler aday gösterildiği için bu yazıdan anlaşıldığına göre sessiz kalmalı.

10 Seçim kaybeden Kemal Kılıçdaroğlu'nu öve öve bitiremeyen Sözcü yazarı Deniz Zeyrek suçlu olarak ise Muharrem İnce ve istifa eden üç vekili görüyor.

Yazısında Mustafa Sarıgül'e de değinen Deniz Zeyrek en çokta Muharrem İnce'yi kızdıracak. Şu bir gerçek CHP'de Muharrem İnce destekçisi olan bir çok isim partide dışlandılar. Ya yeniden delege yapılmadılar ya da aday gösterilmediler.

Nitekim Kılıçdaroğlu'da son kurultayda tek aday olarak seçime gitti ve seçimden tek başına çıktı. Ancak buna rağmen CHP'de tartışma bitmek bilmiyor.

Bir yandan AKP'ye tek adam suçlamasında bulunuyorlar diğer yandan ise Kılıçdaroğlu'nun tek aday olarak kurultaya gitmesini eleştirmiyorlar.

Kendilerine yeni bir yol çizenlere ise direk buldukları tanımlama hazır.

SARAYIN ADAMLARI..

Evet istifa eden üç vekile bunu söylediler. En sert cevabı aldılar ama destekçisi olan yazarlarda istifa eden vekilleri ve Muharrem İnce'yi hedef almaya devam ediyorlar.

Muharrem İnce bugün yaptığı açıklamada dava açacağını resmen ilan etti.

Saray operasyonu iddiasına hem Muharrem İnce hem de istifa eden vekiller çok kızdı.  Ancak bugün Sözcü'de yayınlana yazı herkesi çok kızdıracak türden oldu.

Deniz Zeyrek imzalı yazıda adeta Kılıçdaroğlu mağdur gösterilmiş durumda. Bakın o yazıda neler var...

İşte Sözcü yazarı Deniz Zeyrek'in tartışma yaratacak o yazısı:

Deniz Zeyrek'in Sözcü'deki yazısı şöyle:

İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy ve Yalova Milletvekili Özcan Özel, CHP'den istifa etti.

Malumunuz, üç milletvekili, cuma günü istifa etmeden birkaç gün önce CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmüştü. Görüşme sonrasında “istifa var mı” sorusuna “hayır” yanıtını vermelerine rağmen cuma günü istifalarını açıkladılar.

Söz konusu görüşmenin nasıl geçtiğini merak ediyordum. Güvendiğim bir kaynaktan öğrenme şansım oldu. Görüşme sırasında üç vekil, üç talepte bulunmuş ve istifalarını açıkladıkları cuma gününe dek süre vermiş.


 
Görüşme sırasında farklı ifade etmiş olabilirler ama taleplerine ilişkin kurdukları cümlelerin CHP yönetimindeki tercümesini aynen aktarıyorum:

-Muharrem İnce'ye çağrı yapın. Parti kurmasın partide kalsın.

-İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nu görevden alın.

-CHP ile HDP arasına mesafe koyun.


 
Üç vekil bu taleplerini değişik cümlelerle kamuoyu önünde de dile getirmişti. O nedenle duyduğuma şaşırmadım. Benim asıl merak ettiğim, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun vekillerin bu taleplerine verdiği yanıttı.

Kaynağımın bu konudaki soruma verdiği yanıtlardan şu sonuçları çıkardım:

-Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce'ye “parti kurma, CHP saflarında kal” çağrısı yapma talebini adeta duymazdan gelmiş.

-Canan Kaftancıoğlu'na yöneltilen suçlamaların başında “Atatürk” yerine “Mustafa Kemal” ifadesini kullanması ve HDP konusundaki tavırlarıymış. Kılıçdaroğlu, Canan Kaftancıoğlu'nun “Atatürk” demeyi reddettiği iddiasının doğru olmadığını belirterek şöyle demiş: “Atatürk bu partinin kurucusudur. Atatürk bu partinin kılcal damarlarında var. CHP üyesi kimse ‘Atatürk demem' diyemez. Ancak farklı yerlerde farklı zamanlarda Mustafa Kemal, Gazi Mustafa Kemal, Mustafa Kemal Atatürk ve Atatürk diyerek farklı isimler kullanabilirler.”

-Üç vekilin “HDP'ye mesafe koyun” talebine de Kılıçdaroğlu, şu karşılığı vermiş: “CHP ayrı parti, HDP ayrı parti. Biz HDP ile iş birliği yapmıyoruz. Ancak HDP ile de görüşebiliyoruz. Türkiye'de bütün partilerle görüşebilen tek parti biziz. Bakın Atatürk diyorsunuz. Atatürk etnik kökenine, dinine, mezhebine bakmaksızın birlikte yaşamı savundu, birlik için mücadele etti. Ortadoğu'ya bakın. Çatışmaların kökeninde hep etnik köken, din ve mezhep farklılıkları var. Biz Atatürk'ün gösterdiği yolda güçlü bir Türkiye için birlikte hareket edilmesini savunuyoruz.”

Kılıçdaroğlu'nun üç vekile söyledikleri, üç çağrıya verdiği yanıtla da sınırlı kalmamış. Kaynağımın aktardığına göre Kılıçdaroğlu şöyle demiş: “Türkiye'de artık demokrasiden yana olanlarla otoriterlikten yana olanların rekabeti var. Devlet partileşti, biz buna karşın demokrasiden yana olan muhalefetle birlikte hareket edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Türkiye'nin dünya kadar sorunu var. Onların çözümü için birlikte çalışmalıyız.”

★★★

Mehmet Ali Çelebi'nin istifa açıklamasında söylediklerinden yola çıkarak şunu söyleyebilirim: Çelebi ve iki arkadaşı doğru karar vermişler. Zira CHP'yle aralarında derin görüş ayrılıkları oluşmuş.

Ancak, kendilerinin “milli ve yerli”, CHP'yi bu özellikten uzaklaşmış göstermeleri çok ağır bir suçlama olmuş. Bu suçlamanın doğru olup olmadığına CHP tabanı karar verecek.

Unutmamak gerekir ki 2018'de de CHP aynı CHP'ydi. Bugün Çelebi'nin “parti içi demokrasi yok” diye suçladığı CHP'nin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2018'de (sırf FETÖ'cüler mağdur etti diye, sırf destek olmak için) parti içi demokrasiyi hiçe saymış, Çelebi'yi milletvekili yapmıştı. Çelebi, kendisi aday yapılırken, “Hayır yüzlerce parti emekçisi dururken, benim gökten zembille getirilip CHP milletvekili yapılmam doğru olmaz. Bu parti içi demokrasiye aykırı” dememişti.

Bir siyaset gözlemcisi olarak şu gözlemimi aktararak bitirmek istiyorum:

Bizim oralarda ne yaparsa yapsın kimseye yaranamayanlar için “ekmeğinde tuzu olmamak” deyimini kullanırlar. Sanırım Kılıçdaroğlu'nun da ekmeğinde tuz yok. Muharrem İnce'yi cumhurbaşkanı adayı ilan etti karşısında buldu. Mustafa Sarıgül'ü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı ilan etti karşısında buldu. Öztürk Yılmaz'ı milletvekili yaptı, Yılmaz parti kurdu karşısına geçti. Mehmet Ali Çelebi'yi de milletvekili yaptı o da partiyi suçlayarak istifa etti.

Acaba Kılıçdaroğlu ders çıkarmış mıdır?

*********************************************************

Bu yazıdan aslında şu sonucu çıkarıyoruz biz. Muhalefeti destekleyen yazarlarında eleştirmeye cesareti yok. İşin kolayına kaçarak istifa edenleri suçluyorlar. Sanki CHP çok başarılı. Sanki başındaki Genel Başkan girdiği her seçimi kaybetmemiş gibi.

Sanki CHP'de işler yolundaymış gibi.

Herkese yandaş derler ama kendileri doğruyu söyleyenlerin sesine dahi kulak veremezler. Aslında hem iktidarı hem muhalefeti destekleyen yazarların yok birbirinden farkı..

Ama bildiğimiz bir gerçek var ki Muharrem İnce mücadelesini gerek CHP'dekilerle gerekse onları destekleyen yazar çizerlerle sonuna dek devam ettirecek.

Tem amacı var...

Önce muhalefeti değiştirmek sonra iktidarı..

Çünkü biliyor ki iktidara hizmet eden bu muhalefetle iktidar olmak zor

İlgili Haberler