• BIST 96.882
  • Altın 238,319
  • Dolar 5,8065
  • Euro 6,5303
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 16 °C

Chp’den ‘İç Savaşa Hazırlanın’ Söylemine Tepki

Chp’den ‘İç Savaşa Hazırlanın’ Söylemine Tepki
AK Parti İl Başkan Yardımcısı Ozan Erdem'in Soma'da verdiği konferansta sarf ettiği "Referandumda hayır çıkması durumunda iç savaşa hazırlanın" sözleri...

AK Parti İl Başkan Yardımcısı Ozan Erdem'in Soma'da verdiği konferansta sarf ettiği "Referandumda hayır çıkması durumunda iç savaşa hazırlanın" sözleri CHP Manisa İl Teşkilatının tepkisine neden oldu. CHP Manisa İl Başkanı Halil Tokul böylesine bir söylemin AK Parti'nin tabanı tarafından da kabul edilemeyeceğini belirtirken, CHP Manisa İl Başkan Yardımcısı Av. Sema Taşar, "Söz konusu kişi halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek suretiyle suç işlenmektedir" diyerek cumhuriyet savcılarını göreve çağırdı.

AK Parti Manisa İl Başkan Yardımcısı siyaset bilimci Ozan Erdem'in, Soma'da AK Part'li gençlere verdiği konferansta söylediği "Referandumda hayır çıkması durumunda iç savaşa hazırlanın" sözlerinin yankısı sürüyor. AK Parti İl Başkanı Berk Mersinli'nin Ozan Erdem'in sözlerini kabul edilemez bulması ve istifasını istemesinin ardından CHP Manisa İl Teşkilatı da düzenlediği basın toplantısında tepkilerini ortaya koydu. CHP Manisa İl Teşkilatı Toplantı Salonunda düzenlenen basın açıklamasına CHP Manisa İl Başkanı Halil Tokul, ilçe başkanları, kadın kolları, gençlik kolları ve çok sayıda partili katıldı.

"Evet" diyenlere farklı bir gözle bakmıyoruz"

CHP Manisa İl Başkanı Halil Tokul yaptığı açıklamada, "Pazartesi Günü Soma Belediyesinin etkinliği kapsamında referandumla ilgili AK Parti Gençlik Kollarının yaptığı bir çalışma vardı. Bu çalışmada AK Parti Manisa İl Başkan Yardımcısı Ozan Erdem isimli kişi yapılan çalışmada "Referandumda "Evet" çıkmazsa iç savaşa hazırlanın" gibi bir cümle kullanmıştır. Sürekli söylediğimiz bir söz var. Bu referandum ne AK Parti'nin ne CHP'nin görüşü, ne laik antilaik savaşı. Demokrasi için cumhuriyet için, barış için, anaların akan gözyaşlarının durması için "Evet" ve "Hayır" için bir mücadele edeceğiz. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak cumhuriyete, demokrasiye, barışa, insan haklarına, özgürlüklere sahip çıkmak adına ve parlamenter sistemi savunan yapı olarak "Hayır" dediğimizi aylardır meclis çalışmaları sırasında da ifade ettik. Bu çalışma içerisinde "Evet" diyen vatandaşlarımıza kesinlikle farklı gözle bakmıyoruz. Biz sarf edilen sözlerin AK Parti tabanında da AK Parti'ye gönül vermiş cumhuriyetçi demokrat arkadaşlarımızın, dostlarımızın da kabul edebileceği bir söz olarak görmüyoruz. Bu sadece yukarıdaki üst aklın kafasından geçenleri kamuoyuna farkında olmadan şaşırarak ifade ettikleri bir eylemdir." dedi.

"Kimse üzerinde baskı hissetmesin"

AK Parti İl Başkanı Berk Mersinli tarafından Ozan Erdem'in istifasının istenmesinin olumlu bir adım olduğunu ancak yeterli olmadığını dile getiren CHP Manisa İl Başkan Yardımcısı Av. Sema Taşar ise şunları söyledi: "Manisa AK Parti İl Başkan Yardımcısı Ozan Erdem'in "Referandumda hayır çıkması durumunda iç savaşa hazırlanın" demesinin ardından teşkilat başkanı tarafından "Böyle bir görüşü ifade eden kişinin partinin yetkili organlarında görev alması kabul edilemez. İşi olmaz" diyerek istifasını istemesi olumlu olsa da yeterli değildir, yetmez. Bu kişi bu cesareti nereden almaktadır? Bu söylemlerle ne amaçlanmaktadır? Bu soruların muhakkak sorulması ve cevaplanması gerekmektedir. Söz konusu kişi halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek suretiyle suç işlenmektedir. Buradan cumhuriyet savcılarını göreve çağırıyoruz. 16 Nisan'da yapılacak olan Anayasa Referandumu sürecinde insanları korkutmadan, tehdit etmeden, eşit propaganda ve özgürlüğü sağlamak, oyunun rengi ne olursa olsun aynı değerde görmek demokrasinin sandığa oy atabilmekten ibaret olmadığının göstergesidir. Bir kesimi memnun etmese de sandıktan çıkacak her sonuca saygılı olunması, toplumsal barışın sağlanması açısından son derece önemlidir. Bu nedenle özellikle siyasi şahsiyetlerin söylemlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Sandığa gidecek her vatandaşımıza diyeceğimiz şudur: Üzerinizde hiçbir baskı hissetmeyin. Aklınızı, vicdanınızı, gerçek hür iradenizi sandığa yansıtın. Oylanan rejimin kendisidir. Sandıktan "Hayır" sonucunun alınması halkın parlamenter sisteme sahip çıkması, tek adam rejimini reddetmesi demektir. Bu sonuçtan kaos ortamının oluşmasını beklemek 94 yıllık cumhuriyetimizin tüm değerlerini açıkça yok saymaktır ki bu değerler bizi 94 yıldır yurtta ve dünyada barış içinde yaşatmaktadır. Halkımız bu oyuna gelmeyecektir. Demokratik insan haklarına saygılı ifade özgürlüğünün korunduğu bir Türkiye hepimizin özlemidir. Cumhuriyet Halk Partisi Manisa İl Başkanlığı olarak siyasal görüşü ne olursa olsun her kesimden yurttaşımızın eşit temsil edildiği güçlü bir parlamenter sitemi savunuyoruz."

Bu arada Soma Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Ozan Erdem'in sözleriyle ilgili soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim