Cıf Avrupa Sosyal Hizmetler Derneği İzmir’de temaslarda bulundu

Cıf Avrupa Sosyal Hizmetler Derneği İzmir’de temaslarda bulundu

CIF (Council of International Fellowship) Türkiye-İzmir Mesleki Değişim Programı kapsamında İspanya, Almanya ve Fransa'da, sağlık, sosyal hizmetler ve gençlik...

CIF (Council of International Fellowship) Türkiye-İzmir Mesleki Değişim Programı kapsamında İspanya, Almanya ve Fransa'da, sağlık, sosyal hizmetler ve gençlik hizmetleri alanında çalışan profesyonelleri, sağlık, sosyal hizmetler uygulamalarını görmek, bilgi ve deneyim paylaşımında bulunmak amacıyla Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma ve Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi'ni ziyaret ettiler.

Fransa'dan Özel Eğitimci Psikolojik Danışman Lionel Fraisse, İspanya'dan Sosyal Hizmet Uzmanı Dario Corrales ve Almanya'dan Sosyal Bakım Destek Profesyoneli Lars Christian Christiansen adlı meslek elemanları hastane yönetimi, psikolog ve sosyal hizmet uzmanları gerçekleştirilen toplantılar ile hastanelerin sunduğu hizmetlerle ilgili bilgi alarak görüş alış verişinde bulundu.

İzmir'e ilk ziyaret

CIF, Türkiye İzmir Mesleki Değişim Programı kapsamında 22 Nisan-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında, Ülkemizdeki sosyal hizmet uygulamalarını ve psikolojik destek birimlerini yakından görmek ve analiz etmek amacıyla Türkiye" de daha önce İstanbul ve Ankara'yı ziyaret eden heyet bu yıl ilk defa İzmir" e gelerek Göğüs ve Buca Seyfi Demirsoy Hastanesi'nde verilen hizmet ve uygulamalarla ilgili bilgi aldılar.

Mesleki ilgi alanlarıyla ilgili olarak ülkemizdeki psikolojik destek ve sosyal hizmet sistemini, özellikle yerel düzeyde engellilere ve mültecilere yönelik hizmetleri öğrenmek amacıyla hastaneleri gezen ve verilen hizmetlerle ilgili bilgi alan yabancı meslek elemanları hem meslektaşlarıyla hem de yönetim kadrosuyla çeşitli konularla ilgili temaslarda bulundular. Kendi mesleki tecrübelerini ve pratikte uyguladıkları bilgi ve yöntemleri paylaşmak ve hastanedeki uygulamaları takip etmek için gelen ziyaretçiler hastane gezisinden ve yapılan görüşmelerden memnun kaldıklarını, kendilerine eşlik eden ve sorularına cevap veren hastane yöneticilerine özellikle teşekkür ettiklerini ifade ettiler.

Yapılan bu ziyaretin sosyal hizmetlerin gerekliliği adına uluslararası bir etkileşim olduğunu ve hizmet kalitesi açısından önemli bir deneyim sayıldığını ifade eden Göğüs Hastanesi Yöneticisi Eğitim Görevlisi Uzman Dr. Enver Yalnız, "Hastanemizde verilen sağlık hizmetleri, psikolojik destek ve sosyal hizmetlerle ilgili bilgilendirme yaptığımız yabancı meslek elemanlarıyla gerçekleştirdiğimiz bu buluşma bizler için çok kıymetliydi. Ayrıca CIF gibi köklü bir kuruluşun ilk kez İzmir" e ve hastanemizi tercih ederek gelmesi bizim için oldukça anlamlı bir gelişmedir. Yapılan incelemelerin, bilgi ve tecrübe paylaşımlarının faydalı olacağına inanıyorum. Misafirlerimize ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyor ve bu tür anlamlı uluslararası etkileşimlerin devam etmesini diliyorum." dedi.

Sosyal hizmet uzmanları hastaneler için oldukça gerekli

Programın İzmir ayağındaki seçilmiş hastanelerden biri olmaktan gurur duyduklarını belirten, Hastane Yöneticisi Op. Dr. Hilmi Güngör ise "Sosyal Hizmet Uzmanları hastaneler için oldukça gerekli. Çünkü toplumdaki yaşlı, bakıma muhtaç insan sayısı arttıkça bu hizmetleri verebilecek kişilerinde buna paralel artması gerekiyor. Ülkemizde artık Palyatif Bakım Merkezleri birçok hastanede açılmış durumda. Palyatif Bakım hastaları arttıkça Evde Bakım Hizmetleri ve Palyatif Bakım Hizmetleri gibi birimlerin sayısının da yükselmesi gerekiyor. Aynı zamanda sağlık hizmeti almakta zorlanan evinde yaşlı, tek başına yaşayan (kimsesiz) kişileri de bu hizmete dahil etmek gereklidir." dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.