Çiğdem Karaaslan Sinop’ta Yeni Sistemi Anlattı

Çiğdem Karaaslan Sinop’ta Yeni Sistemi Anlattı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, yeni sistemle sadece Cumhurbaşkanlığı makamını değil, aynı zamanda Meclis'i de güçlendirdiklerini...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, yeni sistemle sadece Cumhurbaşkanlığı makamını değil, aynı zamanda Meclis'i de güçlendirdiklerini söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemi ve referandum sürecini anlatmak için Sinop'a geldi. Çiğdem Karaaslan, Sinop Üniversitesi Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli'nde, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve partililerle bir araya geldi. Karaaslan yaptığı açıklamada, "Hakikaten böyle güzel bir günde böyle coşkulu bir karşılama ile birlikte Sinop'ta olmak bizler için de çok değerli. Dün Samsun'da Sayın Cumhurbaşkanımızı ağırladık. Gerçekten Samsun büyük bir buluşmaya sahne oldu. Orada meydanı dolduran rakamın on binler hatta neredeyse yüz bine yakın olduğu söyleniyor. Hani diyorlar ya "güçlendiriyorsunuz Cumhurbaşkanını, tek adam olacakmış." Evet, güçlendiriyoruz. Ama sadece Cumhurbaşkanlığı makamını değil, sadece yürütmeyi değil; yasama, yürütme ve yargı üç el üçü de birbirinden ayrışıyor ve üçü de kendi içinde güçleniyor. Bugün Nazım Bey'e(Sinop Milletvekili) soralım Sinop'u ilgilendiren çok önemli bir konuda TBMM çatısı alında hele ki iktidar partisinin tek temsilcisi bu şehri temsil eden tek milletvekili olarak ondan beklenen bir yasal düzenlemeyi Meclis'e önermesi mümkün mü? Mümkün değil. Şimdi "Meclis'in gücünü hafifletiyor" diyenler aslında tam tersi milletvekillerine yasa teklifi verme yetkisi ile birlikte milletvekillerinin ilk defa asli görevlerini yapmasına zemin hazırlayan bir sistem" dedi.

Halk oylamasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çiğdem Karaaslan, "hayır" cephesinin toplumu yanlış bilgilerle farklı yönlendirmeye çalıştığını belirtti. Karaaslan sözlerine şöyle devam etti: "Neye hayır? Her şeye hayır, yaptığınız her şeye hayır. Sinop'a yatırım yapacağız, hayır. İstanbul'a köprü yapacağız, hayır. Yolları yapacağız, hayır. Herşeye hayır. Her hayır dediklerini yaptık hamdolsun güle güle kullansınlar. En çokta onlar kullanıyorlar zaten. Biz onu bütün vatandaşlarımız için yaptık helali hoş olsun" diye konuştu.

"Böyle bir şeyi söyleyen zihniyetin bu ülkede yaşadığına bile inanmak istemiyorum"

Yeni sistemle sadece Cumhurbaşkanlığı makamını değil, aynı zamanda Meclis'i de güçlendirdiklerini belirten Çiğdem Karaaslan şöyle konuştu: "Diyorlar ki; "Cumhurbaşkanı bir sabah uyanacak, böyle hafif de sinirli olacak ve diyecek ki (Ey muhtarlar kaldırıyorum bu muhtarlık müessesesini)'. Allah aşkına böyle bir şeyi söyleyen zihniyetin bu ülkede yaşadığına bile inanmak istemiyorum. Ya da bir milletvekili ile tartışacak ve diyecekmiş ki; "Kapatıyorum Meclis'i, milletvekillerini de feshediyorum'. Bu aziz millet zekasıyla dalga geçilecek bir millet değil. Tam tersine bu millet bazen siyasete ince ayar veren bir millettir. Biz diyoruz ki bizim iddiamız var. Bu iddiayı da dünden bugüne oluşturmadık. Bir sabah güneşli bir güne uyandığımızda "Şu anayasayı falan değiştirelim" demedik. İlk kurulduğumuzdan bugüne kadar "Artık Türkiye darbe anayasası ile yönetilecek bir ülke değil" dedik. Olmaması için elimizden geleni yaptık. Hala yapacaklarımız var mı? Evet, var. Zaten siyaset sorunları çözüp, onları paketleyip rafa kaldırıp "bitti bu sorunlar" demek değil. Sorunlar çözüldükçe talepler artmakta. Sorunları karşılamak için yeni hedefler kurmaktayız ama hedefimiz hep aynı."

Kaynak : İHA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.