Ciğerleri nasıl ele geçirdiği ve yayıldığı ortaya çıktı!

Ciğerleri nasıl ele geçirdiği ve yayıldığı ortaya çıktı!

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüsle ilgili korkunç detaylar ortaya çıktı! Ciğerlerimizi nasıl ele geçirdiği ortaya çıktı

Koronavirüs Çin'de başladı ve bütün dünyaya yayıldı. Yaz döneminde salgının azalması nedeniyle karantina uygulamasına son verilmişti. Şimdilerde ise salgın bütün ülkelerde tırmanışa geçti. Ne ilaç bulundu ne aşı. Tek çare yeniden karantina kararı almak oldu.

Almanya ve Fransa Sokağa çıkma yasakları ilan etme kararı aldı. Peki Dünyayı kasıp kavuran bu illet hastalık nasıl ilerliyor? Ciğerlerimizi nasıl ele geçiriyor.. Yapılan araştırmalarda bu korkunç hastalığın bedenimizi nasıl ele geçirdiği tespit edildi.

Araştırmanın yapıldığı iki büyük üniversitenin adı açıklandı. Bilim adamları tarafından yapılan araştırmanın yeri Cambridge Üniversitesi ve Güney Kore İleri Bilim Enstitüsü olarak kayıtlara geçti.

Bu iki büyük üniversitede yapılan araştırmalarda korona virüsün akciğerlere nasıl sızdığını anlamak için yapay akciğerler üretildi. 

Bağışlanmış organlardan alınan bir kök hücre  laboratuvarda büyütüldü ve burada oluşturulan yapay organa koronavirüs enjekte edildi.

Araştırma sonrasında elde edilen bulgular bilim insanlarını şaşkına çevirdi!..

AKCİĞERE SIZIP TAMAMEN ENFEKTE OLMASI SADECE 6 SAAT SÜRDÜ

 Bilim insanları , koronavirüsün akciğer üzerindeki izlemiş olduğu yolu adım adım görüntüledi. 

Araştırma sonucunda bilim insanları akciğerleri koronavirüsün ele geçirmesinin sadece 6 saat gibi bir sürede gerçekleştiğini ortaya koydu. Akciğer hücrelerinin komşu organlardaki hücreleri virüse karşı uyarmak amacıyla interferon üretmiş olduğu da bilim insanları tarafından yapılan bu araştırmada ortaya konuldu..

60 SAAT SONRA AKCİĞER DOKUSUNDA  BOZULMALAR BAŞLADI

Virüs akciğere sızmaya başladıktan tam 48 saat sonra interferonlar bağışıklık sistemine ait savunma hattını oluşturmakta olan doğal bir bağışıklık tepkisini tetiklemeye başladı.. 

Virüsün akciğerlere girmesinden 60 saat sonra ise akciğer keselerini oluşturan bir çok hücreden parçalanma başladığı kaydedildi.. 

Bu nedenledir ki koronavirüs akciğerlere girdikten sonra 3 gün içinde akciğerlerde doku kaybı yaşanması nadir olarak görülebilmekte.. Virüsün akciğerlere verdiği tam hasar 8 ila 10 gün içinde gerçekleşmekte.

Bilim adamları virüsün insan vücuduna girdiğinde akciğerlere ulaşmadan bir süre önce üst yolunum yollarında kaldığını ortaya koydu. Fakat yapılan çalışmada akciğer hücrelerini kullanmış olmaları nedeniyle bu sonuca erken ulaştıklarını ifade ediyorlar.. 

Öte yandan bilim adamları bu araştırmalarının koronavirüs tedavisi için bir dönüm noktası olabileceğini açıkladılar..

KAYNAK: NTV