Akciğerlerimizi temizleyen ve koruyan süper besin üstelik bir tutamı bile fayda sağlıyor

Akciğerlerimizi temizleyen ve koruyan süper besin üstelik bir tutamı bile fayda sağlıyor

Akciğerlerimizi korumak için öncelikle sigarayı bırakmamız gerekiyor! Bununla birlikte akciğer sağlığımız için bu yiyeceklerin olumlu etkilerinden yararlanabiliriz. İşe o yiyecekler

Günümüzde akciğer kanserinden hayatını kaybedenlerin sayısı artmakta. Ancak  her şeye rağmen akciğer sağlığımıza dikkat edenlerin sayısı pek bir az.

Yapılan bir araştırma neticesinde akciğerlerimizi koruyan bazı besinler tespit edilip faydaları  ve etkileri ortaya konulmuş.

İşte herkesin bilmesi gereken o yiyecekler..

AKCİĞERİ TEMİZLEYEN BİTKİLER

İlk olarak bahsedeceğimiz bitki Kekik: akciğer temizleyici elementler olarak hareket eden karvakrol ve terpenler gibi bileşikler açısından oldukça zengindir. Kekik Bitkisi, akciğerlerdeki inflamasyonu ve tıkanıklığı azaltmaya yardımcı olur ve burun geçişini, hava akışını ve solunum yolunuzun sağlığını iyileştirmeye katkı sağlar.

Meyankökü: Akciğerlerinizi temizleyebilen bir başka etkili bitki ise kuşkusuz meyanköküdür. Antienflamatuvar ve antioksidan özellikleri, bronşiyal tüplerin inflamasyonunu büyük oranda azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, antibakteriyel ve antiviral özellikleri, hafif akciğer enfeksiyonlarını önlemeye ve tedavi etmeye ve ayrıca boğaz ağrısı, kuru öksürük veya alerjen maruziyetine bağlı akciğer tahrişini hızlı bir şekilde azaltmaya yardımcı olur.

Zencefil: Akciğerleri detoks etmek için zencefilden bir tutam kullanabilirsiniz. Öte yandan Akciğerleri tahriş etmeden önce hava yollarından gelen kirleticileri ortadan kaldırarak akciğerlerin daha etkili çalışmasına yardımcı olan çeşitli kimyasal bileşikler içerir. Zencefil bilindiği faydasıyla Aynı zamanda kan dolaşımını artırır.

Sofraların yoğurtların vazgeçilmezi mis kokulu Nane: ciğerlerinizi doğal olarak temizlemek için iyi bir seçenektir. Ayrıca Nane ve nane yağı, solunum yolundaki düz kasları gevşetmeye yardımcı olan mentol içerir. Bu, zahmetsiz nefes almayı destekler ve herhangi bir üst solunum yolu tıkanıklığının belirtilerini azaltmaya hızlı bir şekilde yardımcı olur.

En son bitkimiz Okaliptüs: esansiyel yağı, güçlü dekonjestan, antiseptik ve balgam söktürücü özellikleri nedeniyle akciğerler için oldukça faydalıdır. Öte yandan Bu yağ, öksürüğü hafifletebilir, tıkanıklıklarla mücadele edebilir ve tahriş olmuş sinüs geçişlerini hızlıca hafifletebilir.

Evet akciğerlerimiz için yararlı süper besinler bu şekildedir. Bu bilgileri sizlerde arkadaşlarınıza iletmeyi ihmal etmeyin!

En Yeniler