Cilde Limon Sürmek Gerçekten Sağlıklı Mı? Limonun Cilde Zararları Nelerdir?

Cilde Limon Sürmek Gerçekten Sağlıklı Mı? Limonun Cilde Zararları Nelerdir?

Limon, insan vücudu için yararlı asit içeriği ve pH'ı nedeniyle insanlık tarafından doğal bir şifa ve güzellik ürünü olarak kabul edilmiştir.

Limon, C vitamini içeren ilk besindir. Aynı zamanda insan vücudunun ihtiyaç duyduğu doğal bir antioksidan ve bakteri yok edicidir. 

Geçmişte limon, kuru göz ve göz iltihabını gidermek için esas olarak saç spreyi ve gözler için kullanılıyordu. Limon doğal bir C vitamini deposudur. Son yıllarda da pek çok kişi tarafından güzellik ve bakım amaçlı kullanılır hale geldi.

Bazı kişiler gerçek bir fayda gördüğünden bahsederken, bazıları ise cildinin tahriş olduğundan şikayetçi oldu. Peki gerçekten cilde limon sürmek sağlıklı mı? Bu yazımızda biraz bunu ele alacağız. 

Limonun Cilde Zararları 

Hassas ciltte sert yağ dokusu oluşturur. Bu nedenle hassas ciltler kullanmamalıdır. Özellikle doktora danışmadan doğrudan cilde uygulamayın. İçerdiği asit ile cildi tahriş edebilir. Ayrıca tansiyonu düşük olan kişiler tek başına limon tüketmemelidir. 

Cilt Tahrişi 

Cilt tahrişi, asit kullanmanın en yaygın yan etkisidir. Limon aşırı derecede asidiktir ve cildi tahriş eder. Cildinizde aşırı kuruluk, kızarıklık ve soyulma gibi rahatsız edici sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Hassas cildiniz varsa, bu etkiler daha kötü olabilir. Genellikle hassas cilde sahip kişiler topikal limonatadan kaçınmalıdır. 

Fitofotodermatit 

Fitofotodermatit, turunçgiller ve bazı meyve ve sebzeler sebebiyle oluşan bir deri reaksiyonudur. Cildinize limon benzeri bir şey uygularsanız ve cildiniz ultraviyole ışığa maruz kalırsa, iltihaplanma meydana gelebilir. Bu, kızarıklık, şişme ve kabarcıklanma gibi semptomlara neden olabilir. 

Lökederma 

Vitiligo olarak da bilinen beyaz cilt hastalığı, cildin doğal ten rengine neden olabilen melanin kaybından kaynaklanır. Bazı insanlar koyu lekeleri azaltmak için yüze limon sürmek gibi yöntemler kullansalar da bunun yerine büyük lekelerle karşılaşabilirler. 

Cildinize Her Gün Limon Sürmek Zararlı Mı? 

Cildinize iyi gelen bir yüz güzelliği olarak taze limonu denemeye karar verirseniz, günde bir kez uygulayabilirsiniz. İdeal olarak, cildiniz düzeldiğinde limon kullanmayı bırakın. Güneşte kalacağınızı biliyorsanız, limon kullanmayın, aksi takdirde güneş yanığı ve diğer yan etkiler riski artar. 

Cilde Limon Sürerken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Yan etkilerini göz önünde bulundurarak limonu doğrudan yüzünüze sürerken özellikle dikkatli olun. Karşı karşıya kalabileceğiniz olası yan etkileri nedeniyle limon sadece topikal tedavi olarak kullanılabilir. Aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz: 

  • İlk önce limonu dirseğinize sürün ve birkaç gün bekleyin. Bekleme süresinden sonra yan etkileri kontrol edin. Olumsuz yan etkileri görürseniz limonu cildinize kullanmayın. 

  • Taze limon suyundan bir parça pamuğun üzerine az miktarda meyve suyu sıkın. Çok az baskı ile istenilen cilt bölgesine nazikçe uygulayın. 

  • Cildinize limon sürerken ovalamayın. Bu cildinizi tahriş eder. 

  • Limon suyu kuruduktan sonra günlük cilt bakımı rutininize devam edebilirsiniz. 

  • Günde sadece bir kez uygulayın. İstediğiniz sonucu elde ettikten sonra kullanmayı bırakın. 

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz

İlgili Haberler