Cildi Mermer Gibi Yapan Yağlı Ciltlere Özel Ev Yapımı 5 Maske Önerisi

Yağlı cilt bakımı en zor cilt tiplerinden birisi. Günde en az iki defa cilt temizleme ürünleri kullanmadan parlamaları ve gözeneklerin tıkanmasını önlemek imkansız. Yağlı cildin için kimyasallara karşı doğal karışım arıyorsan doğru yerdesin...

Cildi Mermer Gibi Yapan Yağlı Ciltlere Özel Ev Yapımı 5 Maske Önerisi
Yayınlanma Tarihi : 27 Aralık 2020 12:00

Yağlı cilde sahip kişilerin yaptığı en büyük hatalardan biri, çok kuruyan cilt bakımı bileşenleri kullanmaktır. Bu aslında cilt tipiniz için uygun bir işlem değildir. Çünkü daha fazla doğal yağ aldığınızda vücudun yağ üretme eğilimi artar. Bu nedenle, yüzünüz için çok sert olmayan doğru malzemeleri kullanmak çok önemlidir. Aşırı sebum üretimi, gözeneklerin tıkanmasına ve sivilceye neden olabilir. Evde bazı basit malzemelerle cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz. Yağlı ciltler için ev yapımı maske alternatifi için detaylar bu yazıda!

Yumurta Akı + Salatalık + Nane

Yağlı ciltler için en iyi malzemelerden biri yumurta akıdır. Cildi sıkılaştırmaya, gözenekleri küçültmeye ve fazlı yağı emmeye yardımcı olur. Salatalık ise cildi sakinleştirir. Son olarak, anti bakteriyel özellikler ve salisilik asit yüklü nane, sebumu kırmaya ve sivilceyi uzak tutmaya yardım eder.

Muz + Limon Suyu + Zeytinyağı

Yağlı ciltler için ev yapımı maske arıyorsanız, bu önerimiz de muhteşem bir etki bırakıyor. Muz, fazla sebumdan ve ölü deri hücresinden cildinizi kurtarır ve arınmasını sağlar. Doğası gereği asidik olan limon da fazla yağı emerek cildinizin görünümünü iyileştirir. Bu iki malzemeye zeytinyağı ilave ettiğiniz zaman, cildiniz iyi bir şekilde beslenir.

Nohut Unu + Zerdeçal + Yoğurt

Nohut unu, yağlı cildi tedavi etmek için ideal bileşenlerden biridir. Çünkü cildinizin yağ dengesini sağlama ve eski haline getirme konusunda oldukça başarılıdır. Zerdeçal ile birleştirilen nohut unu, cildinizi harika bir şekilde arındırır. Anti bakteriyel ve antiseptik özelliği bulunan zerdeçal, sivilce ve akne oluşumunun da önüne geçer. Bu malzemelerin yoğurtla birleştirilmesi ve cildinize uygulanması demek, cildinize ekstradan nem desteği sunmak anlamına gelir.

Bal + Esmer Şeker

Yağlı ciltler için ev yapımı maske öneri listemizde yer alan ballı karışım, cildinizdeki fazla yağı iyi bir şekilde arındırır. Antiseptik ve anti bakteriyel etkisi olan bal, cildinizin yağ üretim dengesini sağlar. Bununla birlikte bal, cildinizin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. Esmer şeker ise cildinizde meydana gelen ölü hücreleri etkili şekilde temizler, siyah nokta oluşumunun önüne geçer.

Portakal + Yoğurt + Bal

C vitaminiyle yüklü olan portakal, sadece kolajen üretimini artırmakla kalmaz, aynı zamanda yağ üretimini de kontrol altında tutar. Asidik seviyesi normal olan portakal, cilt bakımında güvenle kullanılabilir. Bal ve yoğurt ise cildinizi arındırır, yatıştırır ve iyi şekilde besler.