• BIST 105.520
  • Altın 379,423
  • Dolar 6,8125
  • Euro 7,5605
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 21 °C

Cildin Gençliğini Korumanın yolu

Cildin Gençliğini Korumanın yolu
Medikal Estetik Hekimi Dr. Hülya Ettekin, cildin gençliğini ve canlılığını korumanın veya geri kazanmanın yolunun ciltteki kolajen lifleri artırmaktan...

Medikal Estetik Hekimi Dr. Hülya Ettekin, cildin gençliğini ve canlılığını korumanın veya geri kazanmanın yolunun ciltteki kolajen lifleri artırmaktan geçtiğini söyledi.

Cilde sıkılığını ve sağlamlığını veren ana yapı taşının kolajen olduğunu belirten FBM Tıp Merkezi Medikal Estetik Hekimi Dr. Hülya Ettekin, "Kolajen, bir cilt altı bağ doku elemanıdır, protein yapılıdır ve liflerden oluşur. Cilde esnekliğini veren elastin liflerle beraber, bağ dokunun fibroblast denen ata hücrelerinden sentezlenir. Görevini tamamlayan ve işlevselliğini yitiren kolajen lifler, doğal mekanizmalarla yıkıma uğrar ve yerine yenisi sentezlenir. Otuzlu yaşlara kadar, yapım ve yıkım dengededir. Yaşla beraber kolajenin yıkım miktarı yapım seviyesinin üzerine çıkar. Cilt gevşer, sarkar, canlılığını ve elastikiyetini yitirir. Ciltte önce ince sonra derin kırışıklıklar meydana gelir" dedi.

Cildin bağ doku kompartmanındaki kolajeni artırmanın çeşitli yollarının olduğunu ifade eden Dr.Ettekin, "Bunların en basiti dermaroler veya dermapen gibi micro-iğneleme yöntemleri ile yeniden sentezlenmeyi mekanik olarak uyarmaktır. Yine lazer, odaklanmış ultrason ve radyofrekans dalgaları gibi çeşitli enerjilerin kullanımı ile kolajen üretilmesini sağlamak mümkündür. Bu tetik enerjileri, kolajen üretiminde rol alan, aminoasitler ve enzimatik katalizör olan vitamin ve mineralleri içeren ürünlerle desteklemek mümkündür" diye konuştu.

Cildin gençliğini korumak için kolajenin arttırılması gerektiğini belirten Dr. Ettekin, "Cildin kolajenini artırmanın en kısa süreli yolu ise son zamanlarda yaygın olarak kullanılmaya başlanan, biyo-teknolojik laboratuvarlarda üretilen ve insan vücudu ile uyumlu olan kolajen maddenin doğrudan cilt altına enjekte edildiği uygulama şeklidir. İstenilen yenilenmenin elde edilmesi ihtiyaca göre, 15 günlük aralıklarla yapılan 1-4 seansla mümkündür. Kolajen artırıcı uygulamalardan hangisi seçilecek olursa olsun, işlem öncesi yarım saatlik anestezik krem uygulaması hastanın ağrı duymaması için yeterlidir. Sonuç olarak cildin gençliğini ve canlılığını korumanın veya geri kazanmanın yolu cilt altı bağ dokunun kuvvet taşı olan kolajeni artırmaktan geçer. Yeterli kolajen miktarının varlığı, kırışıklık, gevşeme ve sarkma gibi yaşlılık belirtilerini önemli ölçüde engeller veya ortadan kaldırır" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim