Cildiniz kadar deri güzelliği de önemli çikolatayı cilt bakımında kullanmanın basit tarifi

Cildiniz kadar deri güzelliği de önemli çikolatayı cilt bakımında kullanmanın basit tarifi

İştah açan kokusu ile en güzel tatlıların vazgeçilmezi olan çikolataya kimse hayır diyemiyor. Peki bu nefis tadın bazıları için bir bakım malzemesi olduğunu biliyor muydunuz? İşte çikolata ile cilt bakımının faydaları..

Tadı ile pek çok kişinin en büyük zaafı olan çikolatayı tüketmek yerine cildinize sürün! Nefis çikolatanın cilde o kadar çok faydası var ki... 

Çikolata her ne kadar kiloların başlıca sebebi gibi dursa da aslında dengeli tüketildiğinde ve doğru çikolata yendiğinde içeriğindeki antioksidanlar sayesinde vücuda pek çok yarar sağlıyor. Çikolatayı yemek isteseniz de cilt bakımında kullanmak isteseniz de mutlaka bitter çikolatadan yana tercih edin. Hatta en az yüzde yetmiş oranında kakaolu olmasına dikkat edin. 

Yaşlanmayı geciktiriyor

Çikolatanın içerisinde bulunan flavonoid sayesinde cilt bakımında da kullanılıyor. Yüzün genç görünmesine yardımcı olan flavonoidlerin yanında  A, B1, C, D ve E vitaminleri ile dolu olan çikolata, topikal olarak uygulandığında da anti-inflamatuar özelliklerini sergiliyor. Bu nedenle dudak kremlerinde kakaolu içerikler sayesinde hem dudaklarınız yumuşayacak hem de tahriş yatışacaktır. 

Güneşe karşı koruma sağlıyor

Kakao bir yandan da yüksek miktarda antioksidan içermekte. Bu sayede de kolajen üretimini arttırarak kırışıklıkları azaltıyor. UV ışınlarına karşı cildi koruyan kakao bir yandan da cildin elastikliğine de fayda sağlamaktadır.

Magnezyum açısından da zengin olan kakao ile vücutta kırılmaları durduran özelliğe sahip progesteron adlı hormon uyarılır. 

Tüm bu özellikleri sayesinde kakao veya bitter çikolata maskeleri ile beraber taze bir cilt yapısı ortaya konabilir, ölü hücreler soyulabilir ve yaşlanma belirtileri azaltılarak güneş yanığına karşı da koruma sağlanarak cilt kanseri riski azaltılabilir. 

Kakao peelingi nasıl yapılıyor?

Peki nasıl yapılıyor? İlk adımda badem, yağı, esmer eker, hindistan cevizi yağı, kakao tozu ile beraber uçucu yağlar alınıp karıştırılarak harika bir peeling hazırlanabilir. Peelingi cildinize yumuşak hareketlerle uygulayıp sonrasında yüzü yıkamak yeterli olacaktır. Haftada bir kereden fazla yapılmamalı. 

En Yeniler