Cildinizi kurumadan kurtaracak Kışın Uygulayabileceğiniz Bazı Cilt Bakım İpuçları

Kışın kuruyan cildinizi nasıl koruyacağınızı bilemiyorsanız eğer bu yazı tam size göre! Soğuk havalar kendi iyice göstermeye başladığı bu aylarca cilt bakımının önemi daha da artıyor. Cildinizi kurumadan kurtaracak ipuçlarını sizler için derledik..

Cildinizi kurumadan kurtaracak Kışın Uygulayabileceğiniz Bazı Cilt Bakım İpuçları
Yayınlanma Tarihi : 16 Aralık 2020 20:32

Bugünkü yazımızda size kış mevsimine özel bazı cilt bakımı ipuçları sunacağız. Artık kış aylarının içine girmiş bulunmaktayız ve ülkemizin pek çok yeri soğuk havadan etkilenmeye başladı bile.

Kışın havanın nem oranının düşük olması nedeniyle daha kuru bir iklime sahibiz. Bu da cildin nemini kaybetmesini kolaylaştırarak çok çabuk kurumasına sebep olmaktadır. Sonuç olarak, cildin doğal parlaklığı olmazsa bakımsız görünür ve sağlığını da kaybeder. 

Soğuktan etkilenen sadece yüzümüz değil, tüm vücudumuzdur. Bunun sebebi, kuru iklime ek olarak, kışın sık yapılan bir hata olan, insanların sıcak suyla banyo yapmayı tercih etmesidir. Sıcak su, cildin doğal yağını azaltır ve büyük bir kuruluğa neden olur.

Soğuk ve kuru havadan en çok etkilenen bölgeler; yüz, dudaklar, boyun, kollar, eller, bacaklar, dizler ve ayaklardır.

Kış Aylarında Dikkat Etmeniz Gereken Bazı Bakım İpuçları

- Günde en az iki litre su içmek yani vücudunuzu nemli tutmak çok önemlidir ve cildinizin sağlığını doğrudan etkiler.

- Sıcak suyla yapılan ve uzun süren banyolardan kaçının. Bunlar, cildi koruyan hidrolipidik katmanın (vücut tarafından üretilen doğal yağ) zarar görmesine sebep olur.

- Nemlendirici kreminizi duştan çıktıktan hemen sonra (hala banyodayken) kullanmaya özen gösterin. Bunun sebebi, banyo sonrasında içeride oluşan su buharı, kullanacağınız kremin cildinize nüfuz etmesini oldukça kolaylaştıracaktır.

- Yağlı ve sivilce oluşumuna eğilimli bir cilde sahipseniz, yüz nemlendirici kremlerden kaçının. Nemlendirici ürünleri (içeriğinde yağ olmayan) vücudun daha yağlı alanlarında (yüz ve göğüs) kullanın.

- Dudaklar da kış mevsiminde hızlıca kuruma eğilimindedir. Bu nedenle dudaklara özel nemlendiriciler kullanmak ve böylece kuruluğu ve çatlakları önlemek önemlidir.

- Günlük ve düzenli olarak güneş kremi kullanın. Soğuğa rağmen günlük güneş kremi kullanımı çok önemlidir.

İlgili Haberler